česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pro práci v zahraničí mají platit nová pravidla

(Archivní článek, platnost skončena 21.03.2013.)

Evropská komise představila návrhy, které podle ní prospějí zaměstnancům i podnikům a posílí fungování vnitřního trhu EU.

Pro práci lidí, kteří jsou krátkodobě vysláni do jiného státu Evropské unie, mají platit nová pravidla. Dlouho očekávané návrhy v oblasti přeshraničního poskytování služeb představila ve středu 21. března 2012 Evropská komise. Podle ní zlepší fungování vnitřního trhu a zároveň zvýší ochranu těchto pracovníků, jichž je v celé EU kolem jednoho milionu.

Prvním z těchto návrhů je směrnice doplňující a zpřesňující existující pravidla z roku 1996. Nový návrh zavádí mimo jiné elektronický systém pro výměnu informací mezi členskými státy, tzv. IMI, který již funguje např.v oblasti uznávání kvalifikací. Tím má dojít k posílení informovanosti a spolupráce členských států.

Dále zavádí určitá preventivní opatření proti zneužívání, obcházení a nedodržování práva. Jde hlavně o potírání společností „na oko“, tzv. letterbox companies. V oblasti stavebnictví se jako prevence proti porušování práv pracovníků stanoví sdílená odpovědnost za tato porušení jak zaměstnavatele, tak subjektu využívajících pracovníky.

Druhým z těchto návrhů je nařízení označované jako Monti II v odkazu na předpisy k vnitřnímu trhu, které v 90. letech prosadil tehdejší eurokomisař a dnešní italský premiér Mario Monti. Tento návrh má za cíl vyjasnit, do jaké míry mohou odborové organizace využívat práva na kolektivní akce, tedy např. práva stávku nebo práva uzavírat a vymáhat kolektivní dohody, a to právě v případě vyslaných pracovníků.

Návrh nařízení výslovně uznává, že neexistuje žádný vnitřní konflikt mezi uplatněním práva na protestní akce, včetně práva na stávku nebo svobody stávkovat, a svobodou na usazování a poskytování služeb. Obě práva (svobody) jsou rovnocenná.

Další informace: