česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní stáže studentů v rámci programu Erasmus

Program EU v oblasti podpory spolupráce ve vysokoškolském vzdělávání Erasmus již od svého vzniku v roce 1987 pomohl zajistit studium nebo pracovní stáž v zahraničí více než dvěma milionům studentů evropských vysokých škol. ČR se do programu zapojila již v roce 1998 a řadí se mezi země s největším podílem vysílaných vysokoškolských studentů. Administrací je pověřena Národní agentura pro evropské vzdělávací programy, která je součástí Domu zahraničních služeb Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.  V současnosti je Erasmus součástí Programu celoživotního učení na léta 2007 – 2013 a je do něho zapojeno přibližně 90 % evropských vysokoškolských institucí.

Aktivity programu Erasmus jsou určeny nejenom studentům, kteří chtějí studovat nebo pracovat v zahraničí, ale i profesorům a dalším pracovníkům, dokonce i z podnikové sféry, kteří chtějí vyučovat v zahraničí, a vysokoškolským pedagogickým pracovníkům, kteří mají zájem o vzdělávání v zahraničí. Program navíc podporuje i spolupráci vysokoškolských institucí formou intenzivních programů, akademických sítí a multilaterálních projektů a spolupráci vysokoškolských institucí s podniky.

V rámci programu Erasmus je podporována mj. mobilita studentů za účelem stáží v podnicích, školících a výzkumných střediscích a dalších organizacích v jiné účastnické zemi. Studenti vysokoškolských institucí se mohou účastnit pracovní stáže v délce trvání tři až dvanáct měsíců. Tento druh mobility má za cíl pomáhat studentům, aby se dokázali přizpůsobit požadavkům trhu práce v celé EU a umožnit jim rozvinout konkrétní dovednosti, včetně jazykových a v kontextu získávání pracovních zkušeností lépe porozumět hospodářské a sociální kultuře dané země, dále pak podporovat spolupráci mezi vysokoškolskými institucemi a podniky, přispívat k rozvoji komunity vysoce kvalifikovaných mladých lidí s otevřenou myslí a mezinárodními zkušenostmi, kteří se stanou odbornými pracovníky budoucnosti.

Studenti jsou pro účast v programu vybíráni svou domovskou vysokoškolskou institucí. Před svým odjezdem studenti podepisují pracovní dohodu o stáži, která zahrnuje mj. pracovní plán stáže (tzv. training agreement), jenž obsahuje konkrétní program pro dobu stáže a který schvaluje domovská vysoká škola i hostitelská organizace, ustanovení o odpovědnosti za kvalitu (tzv. quality commitment), která vymezují práva a povinnosti všech stran v souvislosti se stáží v zahraničí, a Erasmus chartu studenta (tzv. Erasmus Student Charter), která vymezuje práva a povinnosti studentů v souvislosti s obdobím mobility v zahraničí.

Studenti mohou také získat grant Erasmus, který jim pomůže uhradit cestovní a pobytové náklady (včetně pojistného a nákladů na víza) vzniklé v souvislosti s pracovní stáží v zahraničí. Před obdobím pracovní stáže se může zúčastnit intenzivního jazykového kurzu Erasmus v jazyce hostitelské organizace, pokud je takový kurz k dispozici. O grant mohou požádat i studenti se zvláštními potřebami, kteří byli vybráni pro účast v tomto typu mobility.

Po skončení pobytu v zahraničí je domovská vysokoškolská instituce povinna zajistit plné uznání dané zahraniční stáže v souladu s pracovním plánem stáže, a to pokud možno prostřednictvím kreditů ECTS (European Credit Transfer and Accumulation System). Ve zvláštním případě, kdy pracovní stáž není součástí studijního plánu studenta, poskytne vysílající instituce uznání alespoň ve formě zapsání stáže do dodatku k diplomu. Kromě toho je doporučováno využití dokumentu Europass.

Mobilita studentů za účelem pracovních stáží zaznamenala v poslední době velký nárůst, což je dáno především zvyšujícím se zájmem studentů o přesah studia do praxe a o ověření studijních poznatků přímo v pracovním prostředí. V neposlední řadě je to dáno také zájmem studentů o zkušenosti se zahraničním zaměstnavatelem. V případě pracovních stáží studenti často pracují v odvětví kulturní, zábavní a rekreační činnosti (např. v muzeích či hotelech), dále stejně často provozují profesní, vědecké a technické činnosti a velmi často v zahraniční organizaci pracují v oboru zdravotní a sociální péče (např. jako zdravotní sestry či lékaři).