SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie definitivně potvrdila zavedení eura v Estonsku

Kdy: 13.07.2010, Kde: Brusel

Ministři financí také pokročili v reformě dohledu nad finančními trhy.

Estonsko se 1. ledna 2011 stane již 17 zemí, kde se bude platit společnou evropskou měnou. Zavedení eura v Estonsku definitivně schválili unijní ministři financí, kteří se v úterý 13. července 2010 sešli v Bruselu na Radě pro hospodářské a finanční záležitosti (Ecofin). Na schůzce, která se poprvé konala pod taktovkou nynějšího belgického předsednictví, byl schválen i konverzní poměr estonské koruny k euru. Již v červnu kývli na zavedení společné měny v Estonsku i unijní lídři na summitu EU.

Ministři dále učinili další významný krok v reformě dohledu nad finančními trhy. Dohodli se totiž na politickém přístupu k balíčku nařízení a směrnice, jejichž cílem je právě tato reforma. S tímto mandátem od členských států bude moci předsednictví pokračovat v jednání s Evropským parlamentem tak, aby konečná podoba celého balíčku mohla být schválena v prvém čtení v září 2010. Nový systém by pak mohl fungovat od ledna 2011.

V rámci provádění Paktu stability a růstu byla zahájena Procedura při nadměrném rozpočtovém schodku (EDP) s dalšími čtyřmi zeměmi. Z celé unijní sedmadvacítky se tedy nyní EDP nevztahuje  pouze na tři země (Lucembursko, Estonsko a Švédsko). Ministři rovněž zhodnotili plnění procedury u 13 zemí včetně ČR. Pro ni hodnocení Rady znamená potvrzení platnosti cílů v Konvergenčním programu z ledna 2010 a doporučení, která k němu ČR od Rady obdržela.

Ministř dále diskutovali mimo jiné zatěžové testy v bankovním sektoru, zavedení evropského semestru pro ex-ante koordinaci hospodářských politik a závěry skupiny G20 přijaté na summitu v Torontu.

Foto: EK