SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU pomůže živnostníkům zasaženým krizí

Kdy: 08.03.2010, Kde: Brusel

Mikroúvěry z nového fondu EU by i pro české živnostníky měly být dostupné už na podzim 2010.

Živnostníci či nezaměstnaní, kterým kvůli hospodářské krizi odmítají banky půjčit prostředky na podnikání, budou mít šanci dosáhnout na finanční pomoc Evropské unie. Je to díky rozhodnutí ministrů práce a sociálních věcí EU, kteří na svém bruselské zasedání 8. března 2010 schválili mikroúvěry na podporu podnikání. Úvěry budou poskytovány do výše 25 tisíc eur.

Tato iniciativa je součástí  plánu Unie na boj s následky hospodářské a finanční krize. Cílem je zlepšit dostupnost půjček, oživit podnikání v Evropě a umožnit zranitelným skupinám obyvatel bojovat s nezaměstnaností tím, že jim umožní „rozjet“ soukromou živnost. Podle maďarského eurokomisaře pro zaměstnanost a sociální věci László Andora je mikrofinancování jedním ze způsobů pomoci občanům EU, jež postihla finanční krize, a zároveň tvorby nových pracovních míst.

Mikroúvěry jsou výsledkem téměř roční práce švédského a španělského předsednictví EU. Měly by pomoci lidem, kteří ztratili zaměstnání nebo jsou jeho ztrátou ohroženi, a kteří by na standardním úvěrovém trhu na půjčku nedosáhli. O úvěry se mohou ucházet také mikropodniky, tedy firmy s méně než deseti zaměstnanci, a to zejména ty, které působí v sociální ekonomice.

Občanům či živnostníkům, kterým bude mikroúvěr poskytnut, by navíc členské státy EU měly prostřednictvím Evropského sociálního fondu usnadnit začátky podnikání poskytnutím potřebného školení či příspěvku na úrok.

EU vyčlení v příštích čtyřech letech na mikroúvěry 100 milionů eur. Splacené úvěry se budou vracet zpět do stejného fondu. Evropská komise proto očekává, že finanční síla tohoto nástroje se postupně zvýší na částku vyšší než 500 milionů eur.

Unie využije ke správě a distribuci těchto prostředků  kapacity Evropské investiční banky a Evropského investičního fondu. Žadatelé budou o peníze žádat ve své zemi u bank či neziskových organizací. První půjčky by se měly vyplácet již na podzim tohoto roku.

Foto: Evropská komise