SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU zpřísní rozpočtová pravidla

Kdy: 15.03.2011, Kde: Brusel

Ministři financí se dohodli na posílení správy ekonomických záležitostí. Pravidla se zpřísní zejména v eurozóně.

Ministři financí sedmadvaceti členských států, kteří se v úterý 15. března sešli v Bruselu na zasedání Rady pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN), dospěli k obecnému přístupu Rady u šesti legislativních návrhů, jejichž cílem je silnější Pakt stability a růstu a zavedení dohledu nad makroekonomickými nerovnováhami napříč členskými státy.

Zelenou tak nyní dostávají nejen konkrétní číselné limity pro snižování nadměrného dluhu v nápravné části paktu a omezení růstu vládních výdajů v závislosti na vývoji tzv. potenciálního produktu v části preventivní, ale i dohled nad makroekonomickými nerovnováhami. Nadměrné výkyvy platební bilance, vysoký soukromý dluh či cenové bubliny tak budou napříště předmětem tzv. procedury nadměrných nerovnováh, která jakožto specifická obdoba procedury nadměrného rozpočtového shodku bude nutit dotyčný členský stát k nápravě situace.

Zcela zásadní pro přísné vynucování pravidel je pak zavedení tzv. hlasování obrácenou většinou, kterým se bude rozhodovat o sankcích pro nedisciplinované země eurozóny. Doporučení Evropské komise k potrestání hříšníka pokutou tak budou moci členské státy zvrátit pouze v případě, že se jich většina vysloví proti, což výrazně snižuje pravděpodobnost takového rozhodnutí.

Dohodnuté texty Rady budou nyní předmětem jednání s Evropským parlamentem, který může trvat na jejich dalším zpřísnění. Konečný výsledek bude znám do konce června.

Ministři dále projednali problémovou rozpočtovou situaci Polska a Maďarska, nařízení o krátkých prodejích a některých aspektech Credit Default Swaps a schválili závěry Rady k financování klimatické změny v návaznosti na konferenci OSN v Cancúnu.

Českou delegaci na jednání ECOFINu vedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Další informace:

Foto: Rada EU