SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropský globalizační fond poprvé pošle peníze do ČR

Kdy: 14.02.2011, Kde: Brusel

Komise schválila 324 tisíc eur na podporu bývalých zaměstnanců firmy Unilever CZ v Nelahozevsi.

Česká republika vůbec poprvé získá pomoc z Evropského globalizačního fondu (EGF). V pondělí 14. února 2011 totiž Evropská komise schválila celkem 323 820 eur na pomoc bývalým zaměstnancům firmy Unilever ČR, kteří přišli o práci po uzavření továrny v obci Nelazoheves.

Peníze určené na podporu 460 bývalých zaměstnanců budou směřovat na aktivní opatření pro jejich opětovné začlenění na pracovní trh. Jde zejména o pomoc s hledáním zaměstnání, školení a poradenství, speciální semináře orientované na změnu kariéry a pomoc se začátkem podnikání. Na tyto aktivity byla vyčleněna celková částka 500 000 eur, přičemž příspěvek z EGF činí 323 820 eur.

Evropský globalizační fond vznikl na konci roku 2006 na pomoc lidem, kteří ztratili práci v důsledku globalizace. Od 1. května 2009, za českého předsednictví v Radě EU, rozšířila Unie působnost fondu o propouštění způsobené dopadem globální ekonomické a finanční krize.

Žádost o finanční prostředky podává členský stát v situaci, kdy dojde k propuštění 500 zaměstnanců v jednom postiženém podniku včetně jeho subdodavatelů a odběratelů, nebo v postiženém odvětví na úrovni jednoho či dvou sousedících regionů NUTS II. Míra financování z evropských prostředků činí 65 %.

Vyplacení 323 820 eur z EGF musí ještě formálně schválit Rada EU, tedy členské státy, a Evropský parlament.

Další informace:

Foto: ECB