SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Finanční regulace: rýsuje se nový systém

Kdy: 04.06.2010, Kde: Brusel

Prioritou je ochrana peněz drobných střadatelů a daňových poplatníků.

Letošní jaro se zapíše jako skutečně přelomové období na poli finančního trhu EU a jeho regulace. V reakci na finanční krizi již bylo provedeno mnoho bezprostředních zásahů i změn pravidel hry, teprve nyní se však rýsují obrysy skutečně nového systému.

Měl by být robustnější a odolnější než ten dosavadní a zabránit opakování podobných otřesů, jakých jsme byli svědky v nedávné minulosti. Základním cílem je ochránit banky a tedy i peníze drobných střadatelů před výkyvy na globálních kapitálových trzích a omezit rizikové chování bank, aby jeho důsledky nemusely nést státní rozpočty. Řešení však není jednoznačné a hledají jej odborníci a politici na obou stranách Atlantiku.

Americký Senát schválil v květnu 2010 za velkého zájmu veřejnosti návrhy prezidenta Baracka Obamy na změny v bankovní legislativě. Hovoří se o největší změně regulace od 30. let minulého století. Jde zejména o nová pravidla při záchraně problémových bank a posílení kapitálu těch bankovních domů, jejichž pád by měl důsledky pro celý finanční systém. Dále jsou zde opatření pro větší kontrolu obchodování s derivátovými produkty. Banky zaměřené na drobné vkladatele nebudou moci napříště obchodovat na kapitálových trzích na vlastní účet. Kongres ve svých pozměňovacích návrzích posílil aspekt ochrany spotřebitele při využívání finančních služeb.

Evropská unie a její představitelé jsou rovněž přesvědčeni o potřebě zvýšení odolnosti finančního sektoru. V pokročilé fázi je příprava nové architektury dohledu nad finančním trhem, v jejímž rámci by mělo být věnováno více pozornosti tzv. systémovému riziku. Dohled by se neměl soustředit jen na jednotlivé finanční instituce, ale i na to, jaké důsledky mohou mít jejich aktivity na celkovou finanční stabilitu.

Další iniciativou je úprava činnosti investičních fondů. Rovněž problematika derivátů bude na evropské úrovni nově regulována. V neposlední řadě se chystá reforma kapitálových požadavků, díky nimž by banky měly být odolnější a snáze se vyrovnávat s vnějšími vlivy a nejrůznějšími „šoky“ na trzích. Další diskutovanou možností je vytvoření fondu, do kterého by banky přispívaly a který by pak byl využit při řešení případné krize. Evropská komise shrnula tento týden své reformní úsilí v novém sdělení o finančních službách.

Globální finanční systém je komplikovaným organismem a snaha omezit jeho negativní dopady je během na dlouhou trať. Jednotlivé reformní kroky mají i své kritiky. Panuje ovšem shoda na tom, že je potřeba provést velké změny. Jen tak lze do budoucna zabránit přelévání těchto důsledků mimo finanční sektor, do reálné ekonomiky a do peněženek drobných střadatelů a daňových poplatníků.

Další informace:

Foto: EK