SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Hedgeové fondy: ministři financí se dohodli na dalším postupu

Kdy: 18.05.2010, Kde: Brusel

Politická dohoda členských států umožní další vyjednávání s Evropským parlamentem.

Nejsledovanějším bodem zasedání Rady pro hospodářské a finanční záležitosti  (ECOFIN) v úterý 18. května 2010 v Bruselu byl návrh směrnice o správcích alternativních investičních fondů. Ministři financí schválili politickou dohodu, která umožní pokračovat ve vyjednávání s Evropským parlamentem.

Česká republika společně s Velkou Británií a Švédskem měly k návrhu směrnice vážné výhrady, zejména co se týče právního režimu vztahů se třetími zeměmi, tedy ohledně podmínek pro fondy ze zemí mimo EU při podnikání v Unii. Španělské předsednictví se zavázalo, že na tyto výhrady v dalších jednáních bude brát zřetel. Návrh je z českého pohledu významný. Reguluje totiž nejen tolik diskutované hedgeové fondy, ale např. i fondy soukromého vlastnictví, které v ČR představují významný zdroj peněz pro nově vznikající firmy a malé a střední podniky.

V souvislosti se současnými problémy eurozóny bylo klíčové také představení úsporných opatření zástupci Španělska a Portugalska. K těmto krokům se obě země zavázaly při schvalování záchranného mechanismu ve výši 750 miliard eur na mimořádné Radě ECOFIN v neděli 9. května 2010. Ministři také diskutovali návrhy Komise k posílené ekonomické spolupráci, tedy opatření, která by měla do budoucna zabránit opakování problémů odstartovaných Řeckem.

Dalšími tématy Rady ECOFIN bylo představení rozpočtu EU na rok 2011, rozpočtové rámce, finanční stabilita a krizovému řízení a příprava zasedání ministrů financí G20.

Na okraj jednání si ministři vyměnili názory o hospodářské situaci s kandidáty na vstup do EU  (Chorvatsko, Makedonie a Turecko) a se svými protějšky z regionu Středozemního moře.

Českou delegaci na Radě ECOFIN vedl ministr financí Eduard Janota.

Foto: Rada EU