SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři financí pracují na komplexním řešení krize eura

Kdy: 15.02.2011, Kde: Brusel

Novým členem výkonné rady Evropské centrální banky se stane Belgičan Peter Praet.

Evropská unie míří ke komplexními řešení krize, která postihla společnou evropskou měnu. Ministři financí sedmadvaceti členských států, kteří se v úterý 15. února 2011 sešli v Bruselu na zasedání Rady pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN), zaměřili svou pozornost na šest legislativních návrhů k posílení správy ekonomických záležitostí. Ty mají vést především k silnějšímu Paktu stability a růstu a ke sledování makroekonomických nerovnováh napříč členskými státy.

Řešení se výrazně přiblížilo u tvorby kritérií pro hodnocení makroekonomických nerovnováh a směrnice pro rozpočtové rámce. Dvěma klíčovými oblastmi, kde ministři nehodlají slevit z původního přísného návrhu EK, jsou číselné limity pro snižování nadměrného dluhu v nápravné části Paktu a výdajové pravidlo v preventivní části Paktu, které omezuje růst vládních výdajů v závislosti na vývoji tzv. potenciálního produktu. Na březnovém zasedání musí ECOFIN již dospět ke konečnému textu – všeobecnému přístupu Rady – pro následující vyjednávání s Evropským parlamentem tak, aby byla mohl být legislativní balíček dokončen do konce maďarského předsednictví v červnu 2011.      

Ministři se rovněž shodli na hlavních rysech stálého krizového mechanismu pro období po roce 2013 (ESM), který by měl mít k dispozici 500 mld. eur od členů eurozóny, dobrovolný příspěvek od zemí s vlastní měnou a více než 250 mld. eur od MMF. Konečná podoba mechanismu bude představena Evropské radě, tedy summitu šéfů států a vlád sedmadvacítky 24. a 25. března 2011, stejně jako změny ve stávajícím krizovém mechanismu EFSF, kde eurozóna diskutuje o kapacitě a možné změně úrokové míry.

Německý ministr představil kolegům oficiálně základní rysy tzv. Paktu konkurenceschopnosti, který má řešit absenci společné fiskální politiky v eurozóně.

ECOFIN dále doporučil jako nového člena výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) belgického centrálního bankéře Petera Praeta, který nahradí Gertrude Tumpel-Gugerell z Rakouska.

Ministři také mj. schválili rozpočtové zásady Rady pro rozpočet na rok 2012 a společnou pozici EU pro jednání mistrů financí G20 18. a 19. února v Paříži.  

Českou delegaci na jednání ECOFINu vedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Foto: Rada EU