česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři financí přivítali Estonsko v eurozóně

Kdy: 18.01.2011, Kde: Brusel

Rada ECOFIN dále potvrdila, že přípravy trvalého mechanismu pro řešení krizí společné měny se zúčastní všechny členské zemí EU.

V pondělí 18. ledna 2011 se prvně pod maďarským vedením sešla Rada ve složení ministrů financí a hospodářství – ECOFIN. Maďarské předsednictví v Radě EU představilo svůj pracovní program v širším historickém kontextu s odkazem na zásadní význam evropské integrace v poválečných dějinách starého kontinentu. Hlavními prioritami v příštím pololetí budou implementace evropského semestru, posílení správy ekonomických záležitostí, příprava trvalého mechanismu pro řešení krizí společné měny (ESM) a dohled nad finančními trhy.  Ministři dále diskutovali mj. přípravu  zátěžových testů bank, národních programů reforem a Aktu o jednotném trhu.

Estonský ministr referoval o hladkém přechodu na euro, které od 1. ledna 2011 nahradilo estonskou korunu. Vyzdvihl prospěšnost procesu zavádění společné měny, jehož podmínkou je dostatečná fiskální konsolidace a dosažení vysokého stupně konvergence, a vyzval k obdobnému kroku i další nečlenské země eurozóny. Ostatní ministři ocenili úspěšné zvládnutí procesu komplikovaného vlivem krize i skutečnost, že Estonsko je jednou z pouhých tří zemí (s Lucemburskem a Švédskem), které se nepotýkají s nadměrným deficitem veřejných financí.

Eurozóna momentálně řeší vznik trvalého krizového mechanismu (ESM – Evropský stabilizační mechanismus), který od poloviny roku 2013 nahradí dočasný Evropský nástroj finanční stability – EFSF) zavedený v květnu loňského roku. ECOFIN potvrdil zájem všech  zemí mimo eurozónu o účast při tvorbě ESM, k níž vyzvala případné zájemce prosincová Evropská rada.

Prací se tak bude účastnit celá sedmadvacítka, přičemž hlasovat budou pouze členové eurozóny. Pro ČR je podíl na přípravách stěžejní z důvodu silného hospodářského propojení s eurozónou a kvůli závazku v budoucnu k eurozóně přistoupit. Trvalý mechanismus bude jednou platit i pro ČR, a proto je dobré být u vytváření těchto pravidel. Dalším aspektem je nutnosti změny Smlouvy o EU umožňující zavedení ESM a její ratifikace ve všech 27 členských státech EU včetně České republiky. Výsledná podoba mechanismu bude představena Evropské radě v březnu.

Foto: EK