SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři financí probírali krizové řízení bank

Kdy: 07.12.2010, Kde: Brusel

Legislativní návrhy se očekávají na jaře 2011.

Další postup v přípravách rámce pro krizové řízení v bankovním sektoru a také problematika bankovních odvodů byly hlavními tématy schůzky Rady EU pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN). Ministři financí se na ni v úterý 7. prosince 2010 sjeli do Bruselu.

Obě témata jsou pro Českou republiku citlivá. Rada sice ke krizovému řízení schválila závěry, ale v tuto chvíli jde o poměrně obecný dokument, který bude vodítkem pro přípravu konkrétních legislativních návrhů. Jejich zveřejnění se plánuje na jaro 2011.

Český ministr financí Miroslav Kalousek svým kolegům objasnil specifickou situaci našeho bankovního sektoru, který je v drtivé většině tvořen dceřinými společnostmi zahraničních bank. Proto zejména otázka převoditelnosti aktiv v rámci bankovní skupiny u ČR vyvolává určité pochybnosti. Rovněž je třeba trvat na vyváženém rozdělení dohledových pravomocí mezi domovskými a hostitelskými členskými státy. Ministr Kalousek přislíbil konstruktivní přístup při hledání kompromisního řešení.

Ministrům byla rovněž předložena zpráva týkající se bankovních odvodů. Několik členských států uplatnilo své připomínky, mezi nimi i Česká republika, která nesouhlasila s odvody na konsolidované bázi a připomněla, že struktura odvodů v rámci přeshraniční skupiny by měla odrážet odpovědnost jednotlivých dohledových orgánů.

Rada ECOFIN dále schválila poskytnutí finanční pomoci Irsku a přijala doporučení ke snížení nadměrného schodku jeho veřejných financí. Belgickému předsednictví se podařilo dosáhnout politické dohody ohledně návrhu směrnice o administrativní spolupráci v oblasti daní.

Ministři dále schválili závěry ke kodexu chování v oblasti zdanění podniků Proběhla rovněž debata o zastoupení EU na jednáních skupiny zemí G20 a koordinaci souvisejícího přípravného procesu.

Foto: Rada EU