SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři podpořili novou finanční regulaci

Kdy: 20.10.2009, Kde: Lucemburk

V úterý 20. října proběhlo v Lucemburku zasedání Rady ministrů financí a hospodářství. Jedním z nejdůležitějších bodů diskuse byla otázka nové struktury dohledu nad finančním trhem, v jejímž rámci ministři rozhodli o založení nového nezávislého orgánu, tzv. Evropského výboru pro systémová rizika.

Hlavním úkolem tohoto výboru bude monitorování a posuzování případných rizik pro finanční stabilitu vyplývajících z makroekonomického vývoje a vývoje finančního systému.

V tomto kontextu rovněž ministři financí schválili cestovní mapu k posílení opatření pro finanční stabilitu na úrovni EU. Dále se ministři financí dohodli na potřebě připravit se na konsolidaci národních rozpočtů, které v současné době z důvodu hospodářské a finanční krize vykazují velké schodky. Konsolidace rozpočtů by neměla být ve všech členských státech zahájena později než v roce 2011, přičemž tempo konsolidace musí být ambicióznější než 0.5 % HDP (pravidlo zakotvené v Paktu stability a růstu).

V neposlední řadě ministři financí diskutovali otázku financování opatření v oblasti klimatických změn a rovněž se zabývali dohodami o boji proti podvodům se třetími zeměmi.