SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nová architektura finančního dohledu má bránit krizím

Kdy: 02.12.2009, Kde: Brusel

Ministři financí docílili dohody v otázce dohledu nad finančním trhem, který by měl v budoucnosti být jednou z brzd opakování se krize v tomto sektoru.

Jedná se konkrétně o tzv. mikro-obezřetnostní dohled. Podle nové legislativy by nad přeshraničními aktivitami na finančním trhu měly dohlížet nové evropské dohledové agentury pro oblast bankovnictví, kapitálového trhu a pojišťovnictví. Toto rozhodnutí musí potvrdit Evropský parlament. Nový systém by měl začít fungovat k 1. lednu 2011.

Ministři financí také rozhodli o zahájení procedury při nadměrném vládním schodku vůči 9 členským státům, včetně ČR. S již probíhajícími procedurami se v proceduře nadměrného schodku ocitlo 20 členských států EU. V případě ČR byl termín pro nápravu nadměrného deficitu, tj. snížení pod hranici 3% HDP, stanoven na rok 2013 s průměrnou roční konsolidací 1 % HDP. ČR je navíc povinna do 2. června 2010 nahlásit opatření, která ke snižování schodku přijala.

V neposlední řadě ministři financí rovněž přijali opatření, která by měla razantně potlačit daňové úniky v oblasti obchodování s emisními povolenkami, kde v současné době řada členských států čelí výpadkům rozpočtových příjmů zejména z DPH.

Ministři financí dále diskutovali, jak zabránit vyhýbaní se daňové povinnosti v oblasti přímých daní prostřednictvím intenzivnější spolupráce mezi členskými státy navzájem, ale i s třetími zeměmi. Tato otázka bude dále diskutována během španělského předsednictví.

 

Foto: Rada Evropské unie