SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Summit načrtl plán stabilizace hospodářské a měnové unie

Kdy: 23.10.2011 - 26.10.2011, Kde: Brusel

Průlomová rozhodnutí přijali šéfové vlád sedmadvacítky i zemí eurozóny.

Řecké dluhy vlastněné soukromým sektorem budou odepsány o 50 %, přičemž účast členských států eurozóny na tomto kroku je omezena částkou 30 miliard eur. Do konce roku bude zároveň spuštěn nový víceletý balík pomoci EU a IMF ve výši 100 miliard eur. Tento vstřícný postup vůči Řecku je podmíněn silným důrazem na implementaci započatých reforem. To jsou některá z hlavních rozhodnutí, která na svých schůzkách přijali šéfové států a vlád sedmadvaceti zemí Evropské unie a sedmnácti zemí eurozóny 23. a 26. října 2011.

Premiéři a prezidenti se také dohodli na výrazném posílení tzv. eurovalu (EFSF) - celková výše garancí se nemění, ovšem díky důmyslnému využití pákového efektu se síla mechanismu posouvá k hranici bilionu eur. Klíčovým krokem pro posílení stability finančního sektoru je rekapitalizace bank, které budou nově povinny držet minimálně 9 % vlastního kapitálu.

Vedle dalšího tlaku na vyšší fiskální disciplínu (především v případě Itálie, která provede zásadní strukturální reformy) přináší summit i závazek do jara příštího roku prozkoumat možnosti změny Smlouvy za účelem posílení hospodářské unie.

Další informace:

Foto: Rada Evropské unie

galerie