SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účinnější dohled zabrání falšování statistik

Kdy: 08.06.2010, Kde: Lucemburk

Unie bude přísněji kontrolovat statistické údaje o rozpočtových deficitech členských zemí.

Evropská komise získává účinný nástroj na kontrolu statistických dat, které členské státy předávají Evropskému statistickému úřadu (Eurostat) pro posuzování deficitu a dluhu veřejných financí. Jde o přímou reakci na problémy řecké statistiky, které stály na počátku potíží, jež dnes významně ovlivňují celou Unii.

Ministři členských států se na zasedání Rady pro hospodářské a finanční věci (ECOFIN) v úterý 8. června 2010 v Lucemburku shodli na novém textu nařízení Rady o kvalitě statistických dat v kontextu procedury nadměrného rozpočtového schodku. Toto nařízení bude minimalizovat riziko opakování situace z podzimu loňského roku, kdy Řecko zpětně upravilo výši defictu za rok 2008 o více než 50 %.

Napříště budou členské státy povinny poskytovat podrobné údaje za vládní i veřejné nefinanční a finanční organizace neprodleně po žádosti Eurostatu. Jsou rovněž specifikovány podmínky nutné pro spuštění tzv. metodických inspekcí, které může Eurostat provádět ve výjimečných a odůvodněných případech, kdy hrozí jasná rizika pro kvalitu a spolehlivost předkládaných údajů. Důvodem mohou být mimo jiné časté a nedostatečně zdůvodněné revize nebo nedostatečně vysvětlené změny zdrojů a metod pro odhad. V rámci inspekcí získává Eurostat právo na přístup k účtům všech vládních institucí na centrální, národní i místní úrovni a úrovni fondů sociálního zabezpečení včetně souvisejících podrobných účetních a rozpočtových informací.

Obdobné změny byly navrhovány již v roce 2005, členské státy však na ně nebyly ochotny přistoupit. V současné době, kdy se v plném světle odhalilo nebezpečí, které může nedůvěryhodná statistika jedné země znamenat pro celé společenství, byla nalezena shoda pro posílení kontrolní pravomoci EK běhěm několika týdnů.

Českou republiku zastupoval na jednání Rady ECOFIN ministr financí Eduard Janota.

Další informace:

Foto: Rada EU