SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie jedná o nových pravidlech pro audity

Kdy: 30.11.2011, Kde: Brusel

Komise si od nového návrhu slibuje obnovení věrohodnosti a spolehlivosti účetních výkazů.

Zlepšení kvality auditů v EU a obnovení důvěry v auditované finanční výkazy zejména bank, pojišťoven a velkých kótovaných společností. To je další z priorit Evropské komise v  reakci na finanční krizi.

Eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier proto 30.listopadu 2011 zveřejnil návrh reformy pravidel pro audity. Fakticky jde o dva texty: návrh nařízení o auditu a revizi tzv. 8 směrnice o povinném auditu ročních a konsolidovaných účetních závěrek.

Návrh je další reakcí na finanční krizi, která poukázala na nedostatky také v oblasti auditu. Audity v řadě velkých finančních institucí nepoukázaly na skutečnost, že tyto podniky nejsou dostatečně zdravé. Cílem nového návrhu je to napravit: vyjasňuje se role auditorů a navrhují se nová a přísnější pravidla zaměřená na posílení jejich nezávislosti.

Návrh cílí také na větší diverzitu v rámci auditorského trhu – kterému v současné době dominuje tzv. velká čtyřka, tj. společnosti Deloitte, Ernst&Young, KPMG a PricewaterhouseCoopers – a posílení přístupu v dohledu nad auditory. Komise také navrhuje vytvořit jednotný trh pro služby v povinném auditu vytvořením evropského pasu pro auditorské profese. To umožní auditorům licencovaným v jednom členském státě vykonávat jejich profesi volně v rámci celé EU.

Přijetí návrhu provázely vášnivé diskuze v rámci Komise, které způsobily i zpoždění předložení tohoto textu. Projednávání návrhů zahájí dánské předsednictví v Radě EU v lednu příštího roku.

Další informace:

Foto: EK