SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Začátek konce daňových rájů?

Kdy: 27.06.2012 - 29.06.2012, Kde: Brusel

Evropská unie stupňuje tažení proti daňovým únikům na svém území i mimo ně.

Evropští lídři měli v Bruselu napilno i v poslední pracovní den dánského předsednictví v Radě EU. Summit Evropské unie přinesl klíčové diskuse o nastartování růstu v EU či o myšlence bankovní unie.

Ostatní témata zůstala spíše v pozadí. Právě v den, kdy školáci přebírali vysvědčení, si ale členské státy poprvé v historii vystavily vzájemné hodnocení své politiky v oblasti daní. Jaký je závěr? EU urychleně připraví nové úkoly v boji proti daňovým podvodům na svém území i mimo ně.

Evropská komise má do konce roku představit akční plán obsahující konkrétní opatření proti agresivnímu daňovému plánování a společný postup proti daňovým rájům. Jaká opatření Komise chystá již naznačila ve svém sdělení o boji proti daňovým podvodům z 27. června 2012.

Obsah sdělení naznačuje, že válčit se má dále na třech frontách.

  1. Za domácí úkol dostaly členské státy zvýšit efektivitu své daňové správy. Pomoci jim má sdílení know-how a nejlepší praxe, a také hlubší vzájemné hodnocení.
  2. Zlepšit se má i vzájemné spolupráce daňových správ v EU. Nová legislativa umožňující výměnu potřebných informací předložená za českého předsednictví v roce 2009 byla již schválena. Stačí jen plně využít potenciál nových nástrojů.
  3. Zásadní posun musí nastat i ve vztahu vůči třetím státům. Ke slovu se má dostat metoda „cukru a biče“. Další pomoc a výhody dostanou země, které budou usilovat o moderní a transparentní daňový systém. Naopak nespolupráce má být do budoucna trestána rozhodným způsobem.

Komise představila dlouhý seznam možných konkrétních kroků. Některé bude možné realizovat hned, jiné si vyžádají určitou přípravu. V každém případě do konce kyperského předsednictví, tedy do konce roku 2012, má být jasno. EU nechce jen následovat mezinárodní vývoj – např. činnost Globálního daňového fóra více než 200 zemí, které prosazuje transparentnost v daňových otázkách. EU se bude snažit na mezinárodní scéně prosazovat zejména myšlenku potírání škodlivé daňové konkurence, tedy zákaz lákání kapitálu a investic pomocí diskriminačních zvýhodnění.     

Někomu se může zdát paradoxní, že Kypr, který se stává populárním finančním centrem, má být v čele této diskuse. Nicméně právě Kypr může mít potřebné zkušenosti, aby dokázal tuto nelehkou úlohu naplnit. Aby předvedl své schopnosti, nebude muset chodit příliš daleko. Na dokončení stále čeká modernizace systému zdanění úspor, které občané EU drží v zahraničí, předložená v roce 2009. Potřebným krokem je přijetí mandátu pro zahájení jednání s některými sousedními státy o přijetí opatření rovnocenných EU. Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Andora, San Marino a Monako stále čekají.

Foto: Rada EU