SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zavede EU nové daně ve finančním sektoru?

Kdy: 28.03.2011 - 29.03.2011, Kde: Brusel

Kontroverzní otázkou daní z finančních transakcí a činností se bude zabývat Bruselské daňové fórum.

Může uvalení nových daní ve finančním sektoru pomoci snížit rizikové chování finančních institucí a významně přispět do rozpočtů jednotlivých zemí? Právě tato otázka bude hlavním tématem dalšího ročníku Bruselského daňového fóra, který proběhne 28. a 29. března 2011. Prestižní akce se každoročně účastní na 500 daňových expertů z akademické, veřejné i podnikové sféry.

Zavedením nových daní se v současnosti zabývá Evropská komise, která představila myšlenku zavedení daně z finančních transakcí v globálním měřítku. Stalo se tak v jejím Sdělení ke zdanění finančního sektoru. Zavedení takové daně by ovšem vyžadovalo dohodu významných světových finančních center. Jinak by hrozil přesun aktivit do zemí, kde by tento typ daně zaveden nebyl. Na evropské úrovni Komise navrhuje zvážit zavedení daně z finančních činností. Tato daň by se zaměřila na zisky, mzdy a odměny ve finančních institucích.

Hodnocení dopadů, které by případné změny měly přinést, zveřejní Komise v červnu letošního roku. Stane se tak na základě výsledků veřejné konzultace, kterou EK zahájila na konci února. Předkládá v ní 57 otázek, které se zaměřují na definice problému, dopady uvažovaných opatření a detailní možnosti provedení jednotlivých variant.

Změnami daní ve finančním sektoru se vrchní představitelé EU zabývali již loni v červnu. Shodli se, že by členské státy měly zavést systém daní nebo odvodů, který by zajistil, že banky a další finanční instituce ponesou odpovídající díl nákladů za finanční krizi. Česká republika si vyhradila právo nové daně nezavést.

Registrace na letošní Bruselské daňové fórum je otevřena do 18. března 2011.

Foto: Rada EU