SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak si vyzkoušet práci pro EU? Nejlepší je stáž

(Archivní článek, platnost skončena 24.12.2012.)

Kdy: 20.02.2012, Kde: Brusel

Velvyslankyně Vicenová přivítala české stážisty v Evropské komisi.

V pondělí 20. února 2012 proběhlo na Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu neformální setkání velvyslankyně Mileny Vicenové s českými studenty – stážisty v Evropské komisi. Těm se podařilo získat stáž v rámci absolventských vysokoškolských stáží (tzv. „Blue book“) v Evropské komisi na dobu pěti měsíců.

Tyto stáže jsou velmi zajímavou pracovní zkušeností přímo v evropské instituci, mohou se jich účastnit již absolventi bakalářských studií a jsou placené. Studentům je nabízena většinou odborná práce, mají svoji zodpovědnost a stávají se součástí týmu pracovníků EK.

Informace o absolventských stážích v Evropské komisi se řídí Pravidly upravujícími systém oficiálních stáží v EK. Výběrová řízení na tyto stáže jsou vyhlašovány dvakrát ročně, a to lednu pro období říjen – únor a v červenci pro období březen – červenec.

Během setkání účastníci diskutovali nejen o možnostech a přínosech pracovních stáží v unijních institucích, ale také o českých postojích k aktuálním unijním otázkám a odpovědi EU na současnou ekonomickou krizi.

A jak hodnotí stáž sami stážisté?„Přihlášku na stáž jsem podala bez větších nadějí na úspěch, a to ještě před ukončením magisterského studia. Představa evropské konkurence mě naštěstí neodradila úplně, přece jen jsem v rukávu mezi esy měla dobrou jazykovou vybavenost a četné pracovní zkušenosti. Výběr do tzv. 'modré knihy' a pak i na samotnou stáž mi dodal sebevědomí a víru v sebe sama, a to především na trhu práce. Pět měsíců strávených v Bruselu dnes řadím k nejcennějším profesním i osobním zkušenostem. Nadřízení i kolegové ve mně od počátku vkládali velikou důvěru a okamžitě  jsem se stala plnohodnotným členem týmu. Jako jedno z tisíců koleček orgánu Evropské unie jsem si uvědomila, jak důmyslně do sebe všechna ostatní kolečka zapadají a byla tak schopna ocenit evropskou přidanou hodnotu, která je mnohdy z prostředí členského státu špatně pochopitelná. Měla jsem se možnost setkat se spoustou zajímavých lidí, kteří mě naučili novým pohledům na svět a motivovali k dalšímu sebezdokonalování. Kosmopolitní atmosféra belgické metropole je navíc pro mladého člověka naprosto strhující, proto bych všem svým vrstevníkům tuto zkušenost vřele doporučila,“ říká například bývalá stážistka Vendula H.

Účast na stážích dává účastníkům možnost nahlédnout přímo do pracovních procesů v evropských institucích a také navázat kontakty, které mohou v budoucnosti využít při dalším profesním růstu. Informace o těchto stážích ve všech unijních institucích naleznete na stránkách Stálého zastoupení.