SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bude řízení podniků v EU efektivnější?

Kdy: 05.04.2011 - 22.07.2011, Kde: Brusel

Evropská komise plánuje změny a připouští i legislativní řešení.

Podle komisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera je potřeba zlepšit řízení a správu evropských společností. Jak ukázala nedávná finanční krize, evropské podniky založené doposud především na samoregulaci a krátkodobém uvažování nebyly dostatečně účinné, spolehlivé a udržitelné. Formou diskuze k tématu efektivnějšího rámce pro správu a řízení podniků chce Komise identifikovat problémy a navrhnout možná řešení pro tuto otázku.

Základem pro další diskuze je Zelená kniha Evropské komise ke správě a řízení podniků, která obsahuje řadu otázek ke třem klíčovým problematikám:

  1. Orgány společnosti – jejich fungování a složení (důraz na různorodost zastoupení a to z hlediska profesního, genderového i národnostního; otázka kumulace funkcí, hodnocení činnosti, odměňování, krizového řízení).
  2. Akcionáři – jejich zapojení, ochrana menšinových akcionářů.
  3. Monitoring a implementace vnitrostátních kodexů v oblasti správy a řízení podniků. 

Debata se zaměří na způsob fungování všech typů společností v EU na rozdíl od dříve vydaných dokumentů, které se zaměřovaly pouze na konkrétní oblasti (např. Zelená kniha ke správě a řízení finančních institucí).

Komise je přesvědčena, že v této oblasti existuje prostor pro zlepšení. Na základě výsledků konzultace bude na podzim předložena zpráva s návrhy pro další postup. Komise připouští i změnu legislativy.

Zelenou knihu zveřejnila Komise 5. dubna 2011 a konzultace k ní potrvají do 22. července 2011.

Další informace:

Foto: EK