SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR píše do European Voice o budoucnosti vnitřního trhu

Kdy: 09.04.2011, Kde: Brusel

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek podepsal spolu s devíti ministry EU článek v prestižním týdeníku.

Česká republika se rozhodla připojit k prohlášení skupiny členských států EU, které vzniklo několik dní před 13. dubnem 2011, kdy má Evropská komise hlasovat o konečné podobě Aktu o jednotném trhu (Single Market Act). Signatáři článku zveřejněného v týdeníku European Voice v sobotu 9. dubna 2011 jsou přesvědčeni, že hlavním kritériem pro výběr priorit v Aktu o jednotném trhu by měl být jejich přínos růstu a zaměstnanosti. Vyzývají k otevřenosti a odstraňování bariér na vnitřním trhu EU, k odmítnutí protekcionismu a izolacionizmu a formulují vlastní liberální priority v oblasti vnitřního trhu. Článek, který vznikl z iniciativy Švédska, podepsali ministři deseti zemí - ČR, Dánska, Estonska, Finska, Irska, Litvy, Lotyšska, Nizozemska, Spojeného království a Švédska.

Evropská komise vydala 27. října 2010 první verzi Aktu o jednotném trhu, která obsahovala návrh 50 opatření pro povzbuzení vnitřního trhu EU. Po čtyřměsíční veřejné konzultaci a diskusích v Radě EU a Evropském parlamentu nyní Komise přistoupí k vydání seznamu 12 prioritních opatření, s cílem jejich předložení do konce roku 2011 a schválení v Radě EU a Evropském parlamentu do konce roku 2012.

Česká republika dlouhodobě považuje vnitřní trh za svoji prioritu v EU a usiluje o zlepšení jeho fungování, zejména o odstranění bariér pro volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu a o snížení administrativní zátěže pro občany a podnikatele. Mezi priority ČR patří konkrétně usnadnění elektronického obchodování, dokončení vnitřního trhu se službami, posílení práv duševního vlastnictví (zejména vytvoření jednotného patentu EU), modernizace systému veřejných zakázek či lepší přístup malých a středních podniků k financím. Naopak unijní opatření v oblasti daňové či sociální ČR nepovažuje za vhodný nástroj k povzbuzení vnitřního trhu.

Další informace:

Foto: Úřad vlády ČR