česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR se lepší v zavádění pravidel trhu EU

(Archivní článek, platnost skončena 17.10.2017 / 11:45.)

Kdy: 21.03.2011, Kde: Brusel

Správně a rychle zpracované unijní předpisy jsou nezbytné pro efektivní fungování jednotného trhu.

Česká republika výrazně zlepšila své výsledky v zavádění unijních pravidel pro fungování vnitřního trhu do svých zákonů. Navzdory tomu se však ČR stále nedostala pod důležitou hranici 1% nezapracovaných předpisů EU.

Vyplývá to z pravidelného srovnání výsledků dosažených členskými státy EU v oblasti vnitřního trhu, které v pondělí 21. března 2011 vydala Evropská komise. Její zpráva konstatuje, že se členským zemím daří v průměru těsně naplňovat 1% cíl pro podíl unijníchpředpisů, které nezvládnou do svých právních řádů převést před uplynutím předepsané lhůty. Tento cíl stanovila v roce 2007 Evropská rada, tedy summit šéfů států a vlád EU.

Podle posledních údajů se celoevropský podíl nezapracovaných předpisů nyní pohybuje kolem 0,9%. Nejlépe si vede Malta (0,1 %), nejhůře Itálie (2,1 %) a Polsko (1,7 %).

Česká republika sice stále patří s hodnotou 1,2 % spíše k méně úspěšným státům, ale za půlrok mezi květnem a listopadem 2010 zaznamenala razantní zlepšení z původní hodnoty 1,5 %. ČR snížila počet nezapracovaných předpisů EU o pět, což je páté nejvýraznější zlepšení z celé EU. Česko zaznamenalo vůbec nejvýraznější zlepšení mezi sedmi státy, které dosud nedosáhly cíle 1 % nezapracovaných předpisů.

Evropská komise považuje za pozitivní, že za poslední rok členské státy zrychlily tempo zapracování unijních předpisů, u kterých již uplynula předepsaná lhůta, o 40 %, když průměrné zpoždění nyní činí 5,8 měsíce.

Dalším pokrokem je skutečnost, že celkový počet řízení pro porušení povinnosti v souvislosti s vnitřním trhem se ve srovnání se stavem před půl rokem snížil o 11 %. Podle Evropské komise tomu napomáhá i existence alternativních způsobů řešení problémů a stížností na vnitřním trhu, jako je např. SOLVIT. Nejvíce případů porušení povinností se týká oblasti daní a životního prostředí.

Evropský komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier ocenil výsledky členských států, zejména s přihlédnutím ke složité ekonomické situaci v EU. Fungující jednotný trh označil za zdroj evropského růstu.

Evropská komise vydává porovnání výsledků dosažených v oblasti vnitřního trhu každých šest měsíců. Správně a rychle zpracovaná legislativa EU je nezbytná pro efektivní fungování vnitřního trhu. Tempo ovšem závisí nejen na vládách, ale i na rychlosti práce národních parlamentů. Česká republika, pro kterou je jednotný trh prioritou a které dříve patřily nejnižší příčky pomyslného žebříčku zemí EU, se v posledních letech v zapracování unijních předpisů rychle zlepšuje.

Další informace:

Foto: EK