SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR se přidá k posílené spolupráci v oblasti patentu

Kdy: 04.02.2011, Kde: Brusel/Praha

Dosavadní roztříštěný systém ochrany patentů v Evropě tvoří překážku na vnitřním trhu.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek v pátek 4. února 2011 odeslal dopis komisaři pro vnitřní trh a služby Michelu Barnierovi, ve které oznamuje záměr ČR připojit se k mechanismu posílené spolupráce v oblasti patentu EU. ČR tak doplní řadu dalších – v době odeslání českého dopisu jednadvaceti - zemí, které se již k posílené spolupráci připojily (Německo, Francie, Velká Británie, Nizozemí, Rakousko, Švédsko, Finsko, Dánsko, Malta, Bulharsko, Irsko, Slovinsko, Lucembursko, Estonsko, Litva, Polsko, Portugalsko, Belgie, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko).  

V dopise ministr zdůrazňuje, že roztříštěný a nákladný systém ochrany patentů v Evropě tvoří překážku na vnitřním trhu na úkor inovativních – zejména malých a středních – podniků. Dále dodává, že Česká republika podporuje vytvoření zjednodušeného a ekonomicky výhodného jednotného patentu pro území celé Evropské unie ve prospěch evropského průmyslu.

Doplňuje, že návrhy v oblasti posílené spolupráce by měly stavět na již dosažených kompromisech, které byly akceptovatelné pro velkou většinu členských států. Pro ČR je zásadní zejména otázka kvalitních strojových překladů patentů. Práce na jejich vývoji již započaly ve spolupráci Evropské komise, Evropského patentového úřadu a společnosti Google.

Klíčovým prvkem pro další vyjednávání o patentu EU je stanovisko Soudního dvora k návrhu dohody o patentovém soudnictví. To by mělo podle posledních neoficiálních informací spatřit světlo světa v březnu.

Foto: EK