SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU chce posílit práva duševního vlastnictví

Kdy: 24.05.2011, Kde: Brusel

Nová pravidla mají prospět kreativitě, inovacím a hospodářskému růstu.

Práva duševního vlastnictví, do nichž spadají například patenty, ochranné známky či autorská práva, se užívají již staletí. Jsou součástí našeho každodenního života, ať jedeme autem či vlakem, voláme mobilním telefonem, pracujeme na počítači, jíme, posloucháme hudbu, čteme knihy a noviny či jdeme do kina. Jejich používání je dané řadou pravidel na evropské i národní úrovni.

V posledních letech ale díky technologickému rozvoji a zejména internetu probíhá ochrana a užívání duševních práv ve zcela novém prostředí. Proto je nutné změnit i pravidla.

Na to reaguje nová strategie k posílení práv duševního vlastnictví, kterou 24. května 2011 zveřejnila Evropská komise. Jejím záměrem je vytyčit si klíčové iniciativy (legislativní i nelegislativní povahy) v oblasti duševního vlastnictví, které Komise zamýšlí projednat v nejbližších letech s cílem podpořit kreativitu a inovace v Unii.

Mezi tyto iniciativy patří:

  1. Reforma patentového systému v Evropě;
  2. Modernizace systému obchodních známek;
  3. Vytvoření srozumitelného rámce pro autorské právo v digitálním prostředí;
  4. Nezemědělská zeměpisná označení výrobků – harmonizace na úrovni EU;
  5. Posílení boje proti padělání a pirátství;
  6. Mezinárodní dimenze práv duševního vlastnictví – celní opatření.

Některé konkrétní návrhy již Komise předložila (např. návrhy v oblasti patentu nebo autorského práva), další budou následovat ještě letos čizačátkem roku 2012.

Práva duševního vlastnictví jsou základem ekonomiky EU a hnacím motorem pro další růst. V roce 2006 přispěl kreativní průmysl (hudba, film, software, novinová a knižní vydavatelství) 3,3 % k HDP Evropské unie, tvoří jej přibližně 1,4 miliony malých a středních podniků a představuje zhruba 8,5 milionů pracovních míst.

Další informace:

Foto: EK