SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie chce zvýšit mobilitu pracovníků

Kdy: 20.06.2011 - 20.09.2011, Kde: Brusel

Občané i firmy mohou ovlivnit způsob, jak členové sedmadvacítky budou navzájem uznávat profesní kvalifikace.

Budou mít evropští kvalifikovaní pracovníci jednotnou profesní kartu navázanou na systém pro výměnu informací o vnitřním trhu, která jim umožní daleko snáze získat práci v jiné zemi Evropské unie? A budou upraveny minimální požadavky na odbornou přípravu regulovaných profesí? Tyto návrhy jsou mezi zvažovanými způsoby modernizace systému uznávání odborných kvalifikací, o nichž momentálně uvažuje Evropská unie.

Efektivní systém uznávání profesních kvalifikací je totiž jedním z předpokladů pro naplnění potenciálu vnitřního trhu EU. Mobilita pracovníků prokazatelně přispívá k vyšší zaměstnanosti a hospodářskému růstu. Proto Evropská komise plánuje koncem roku předložit návrh, který povede ke zjednodušení systému uznávání kvalifikací, a tím ke zvýšení mobility.

Před tím, než tak učiní, ale vyzývá přímo zúčastněné – tedy občany a firmy, aby sami řekli, jak by podle nich mohl nový systém vypadat. Proto zahájila veřejnou konzultaci, která potrvá až do 20. září. Revizi směrnice o uznávání odborných kvalifikací.maximálně podporuje i ČR, která se také aktivně zapojuje do přípravných prací.

Modernizace předpisů o uznávání profesních kvalifikací v EU je jedním z dvanácti klíčových opatření Aktu o jednotném trhu, který v dubnu vydala Evropská komise a v květnu podpořila Rada (ministrů) EU s cílem povzbudit fungování vnitřního trhu. V současnosti pouze 2,4 % občanů EU žije v jiném členském státě EU, než odkud pocházejí, a rovněž obchod se službami (včetně profesionálních služeb) se podílí na celkovém obchodu v rámci EU pouze z 25%, ačkoliv sektor služeb vytváří 70% HDP v EU.

Příspěvky do veřejné konzultace je možné zasílat Komisi na adresu: MARKT-PQ-EVALUATION@ec.europa.eu do 20. září 2011.

Další informace:

Foto: Rada EU