SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU přitvrdí v boji proti padělání a pirátství

Kdy: 24.05.2011, Kde: Brusel

Ochranu práv duševního vlastnictví zajistí úřad s lepším zázemím.

Padělání a pirátství je rostoucí hrozbou pro evropskou ekonomiku. Tvrdí to mimo jiné Evropská komise, podle které jen v roce 2008 stálo pirátství evropský hudební, filmový, televizní a softwarový průmysl odhadem 10 miliard eur a více než 185 000 pracovních míst.

Proto Komise navrhuje boj proti padělání a pirátství posílit. Má tomu pomoci i reorganizace úkolů, které souvisejí s ochranou práv duševního vlastnictví. Ty dosud plnila Evropská observatoř pro boj proti padělání a pirátství. Komise ale v pátek 24. května navrhla, aby byly svěřeny Úřadu pro harmonizaci ve vnitřním trhu (OHIM).

Od přenesení Evropské observatoře do Alicante, kde sídlí OHIM, si Komise slibuje nejen využití odborných znalostí Úřadu v oblasti duševního vlastnictví (v současné době OHIM uděluje ochranné známky a průmyslové vzory EU), ale také personálního a finančního zázemí této instituce.

Návrh je jedním z opatření zmíněných v nové strategii pro práva duševního vlastnictví. Kromě tohoto kroku plánuje Komise na jaře 2012 také revizi směrnice o vymáhání práv duševního vlastnictví.

Další informace:

Foto: EK