SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU zvažuje regulaci sázek po internetu

Kdy: 24.03.2011 - 31.07.2011, Kde: Brusel

Komise spustila veřejnou konzultaci. Cílem je mimo jiné zjistit, jak lze zabránit nelegálnímu hazardu.

Hry a sázky na internetu zažívají v EU prudký rozvoj. Evropská komise nyní plánuje získat informace od zainteresovaných stran pro zahájení případných kroků na unijní úrovni, které by řešily aktuální problémy na tomto specifickém a z větší části ilegálním trhu.

Komise vydala ve čtvrtek 24. března 2011 tzv. zelenou knihu k on-line hrám a sázkám na vnitřním trhu EU. Jejím cílem je zahájit rozsáhlé veřejné konzultace k tomuto tématu v době, kdy popularita sázení a hraní na internetu prudce roste. V mnoha případech je přitom nabídka těchto služeb v rozporu se zákony členských států.

Podle údajů Evropské komise vytvořily služby online hazardních a peněžních her v roce 2008 příjmy ve výši přes 6 miliard eur. V současnosti existuje více než 15 000 internetových stránek zaměřených na poskytování těchto her. Většina z nich funguje bez jakékoliv licence. Někteří poskytovatelé v EU vůbec licenci nemají, jiní jí disponují pouze v některých členských zemích Unie a nabízejí služby neoprávněně v jiných členských státech.

Cílem Komise je mimo jiné posoudit, zda rozdílné národní právní úpravy internetových her a sázek mohou v EU existovat vedle sebe a zda nevzniká potřeba pro zahájení opatření ze strany Unie. Veřejnost se bude moci vyjádřit i např. k cílům veřejného zájmu jako je ochrana spotřebitele či veřejný pořádek.

Konzultace se týká především otázek spojených s volným pohybem služeb podle článku 56 smlouvy o fungování EU. Vzhledem ke specifickým veřejným zájmům mohou státy poskytování  těchto služeb ze zahraničí přiměřeným způsobem omezovat i v rámci EU. Jde o oblast, která dosud zůstává v pravomoci členských států.

Eurokomisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier upozornil, že Komise nezaujala žádný předběžný názor a jejím cílem není liberalizace tohoto trhu, ale kvalitní regulace. Zdůraznil též nutnost ochrany nezletilých před těmito službami.  

Česká republika se nebrání posouzení možností lepší spolupráce členských států EU v oblasti online poskytování hazardních služeb, pokud bude spolupráce zakotvena v jednoznačném právním rámci. Diskuse na úrovni EU se prolíná i s pokračující národní diskusí o podobě státního dozoru nad provozováním loterií a jiných podobných her v ČR.

Veřejná konzultace k sázení online trvá do 31. července 2011. Po jejím ukončení zváží Evropská komise další postup. Případnému zavedení společných pravidel by ale musel předcházet souhlas členských států.

Další informace:

Adresa pro zasílání příspěvků do veřejné konzultace k online hazardním a peněžním hrám:
The European Commission
DG Internal Market and Services
[J-59 08/061]
Rue de la Loi 200
B-1049, Belgie
e-mail: markt-gambling@ec.europa.eu

Foto: EK