SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Finanční služby prohrály u spotřebitelů

Kdy: 21.10.2011, Kde: Brusel

Nové hodnocení ukázalo, že trhy se službami pro spotřebitele nadále nefungují, jak by měly.

Evropští spotřebitelé jsou z trhů se zbožím a službami nejvíc nespokojení s finančními službami, investicemi, hypotékami a službami realitních agentů. Toto odhalení přineslo poslední vydání Hodnotící zprávy o spotřebitelských trzích, kterou Evropská komise vydala 21. října 2011.

Komise se letos soustředila na 51 spotřebitelských trhů, které představují více než 60 % rozpočtu domácností. Klíčová zjištění této zprávy ukázala, že trhy se službami pro spotřebitele nadále nefungují, jak by měly. Jde především o poskytování finančních služeb a dodávky síťových služeb, jako je elektřina. Nejhůře fungujícími trhy jsou trhy s investicemi (včetně penzí), službami realitních agentů a trh s hypotékami. Pro srovnání - v roce 2010 byly za nejhorší označeny rovněž trh s investicemi a trh s realitními službami, avšak třetím nejhůře hodnoceným trhem bylo poskytování internetových služeb.

Pokud jde o trhy se zbožím, ty fungují tradičně mnohem lépe. Výjimkami jsou letos podle zprávy trh s ojetými vozy a trh s pohonnými hmotami. V loňském roce to byl také trh s ojetými vozy a dále trh s oblečením a obuví a trh s masem.

Zpráva je nástroj, který vytvořila Evropské komise za účelem získávání informací o tom, v jakých oblastech trhy pro spotřebitele fungují a v jakých nikoli. Informace o fungování trhů jsou získávány na základě hodnocení řady ukazatelů, jako jsou důvěra spotřebitelů, jejich spokojenost, snadnost srovnání s jinými nabídkami, a v neposlední řadě také řešení problémů a stížností. Kromě uvedeného se monitorují možnosti spotřebitelů snadno přejít k jinému dodavateli či poskytovateli služeb, dostupné volby zboží a služeb, jakož i cenové rozdíly mezi srovnatelnými výrobky a službami mezi jednotlivými zeměmi. Zjištění se poté analyzují a případně se identifikují odpovídající politická opatření na unijní nebo národní úrovni.

Na základě získaných výsledků vypracuje Evropská komise dvě studie, které se budou týkat trhu spotřebitelských úvěrů (studie navíc poskytne cenný vklad pro revizi směrnice o spotřebitelském úvěru, která je plánována na r. 2013) a trhu s pohonnými hmotami (jeho význam spočívá především v tom, že náklady na pohonné hmoty představují jednu z nejvyšších položek rozpočtů domácností).

Další informace:

Foto: Rada EU - Fotolia