SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Fórum v Krakově poukázalo na největší bariéry na vnitřním trhu

Kdy: 02.10.2011 - 04.10.2011, Kde: Krakov, Polsko

Účastníci si vyslechli i přímá svědectví občanů o překážkách, na které v Evropě narazili.

Španěl Alvaro Bordallo se v roce 2004 vydal na dovolenou do Irska. Až tam překvapeně zjistil, že irská půjčovna nepůjčuje auta občanům Španělska, Portugalska a Itálie mladším 30 let. A protože do této skupiny patřil, auto mu nepůjčili.

Po návratu z dovolené kontaktoval Evropský soudní dvůr, irské Ministerstvo spravedlnosti, Evropský parlament i média, ale bez zásadní reakce. Teprve po třech letech snažení se dočkal vítězství – finanční kompenzace a změny pravidel v autopůjčovně.

Toto je jedna z osobních zkušeností Evropanů s překážkami, které stále existují na vnitřním trhu Evropské unie. Vyslechli si ji účastníci prvního kola Fóra k jednotnému trhu (Single Market Forum), které se sešlo 2. až 4. října 2011 v polském Krakově za účasti zástupců podnikatelské sféry, občanů, neziskových organizací evropských institucí, státní správy, národních parlamentů a dalších.

Cílem celé akce bylo zhodnotit fungování vnitřního trhu, transpozici a aplikaci evropských směrnic a výměnu zkušeností mezi jednotlivými hráči na trhu. Na samý úvod Fóra byli vyhlášeni vítězové soutěže „Řekni nám svůj příběh“, kdy evropští občané a firmy posílali své zkušenosti s fungováním vnitřního trhu v praxi. Ze 150 příspěvků bylo vyhlášeno 5 finalistů, mezi nimi právě Alvaro Bordallo.

Následovala prezentace Evropské komise k 20 největším bariérám vnitřního trhu z pohledu občana a firem. Jonathan Faull, generální ředitel z ředitelství Evropské komise pro vnitřní trh a služby, na pravdivých příbězích demonstroval, jakým nástrahám stále čelí občané a evropské společnosti, když se chtějí přemísťovat, studovat, pracovat nebo podnikat v rámci EU. Mezi problémové oblasti patří zejména uznávání profesních kvalifikací, uznávání diplomů, diskriminace, on-line obchodování, veřejné zakázky či ochrana práv duševního vlastnictví..

Fórum se ve druhé části rozdělilo do osmi workshopů:

  1. Profesní kvalifikace;
  2. Alternativní řešení sporů;
  3. Jednotná kontaktní místa;
  4. E-commerce;
  5. Vysílání pracovníků;
  6. Veřejné zakázky (v panelu tohoto workshopu vystupoval také náměstek ministra pro místní rozvoj Jan Sixta);
  7. Přemostění mezery mezi občanem a jednotným trhem;
  8. Implementace vnitřního trhu k zajištění občanských práv (v panelu tohoto workshopu vystupoval také zástupce ČR v Evropském hospodářském a sociálním výboru Ivan Voleš).

Výstupem z diskuzí na workshopech a celého zasedání Fóra pro jednotný trh byla tzv. krakovská deklarace, která je určena evropským institucím a odpovědným politickým představitelům. Shrnuje nejpalčivější problémy vnitřního trhu a nastiňuje možné cesty pro hledání řešení.

Fórum organizovalo polské předsednictví v Radě EU ve spolupráci s Evropským parlamentem a Evropskou komisí. Všechny tři strany reprezentovali zástupci na nejvyšší úrovni (předseda EP Jerzy Buzek, komisaři Michel Barnier a John Dalli, místopředseda vlády Waldemar Pawlak a ministr Marcin Korolec).

Další informace: