SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Komise varuje: Pozor na sjednávání úvěrů po internetu

(Archivní článek, platnost skončena 14.01.2013.)

Kdy: 10.01.2012, Kde: Brusel

Dvě třetiny webů, které nabízejí úvěry, nedodržují pravidla. Zjistila to kontrolní akce v evropských zemích.

Alarmující výsledky měla společná kontrolní akce národních dozorových orgánů (tzv. sweep), která se tentokrát zaměřila na prověření internetových stránek nabízejících úvěry spotřebitelům.

Vyšlo při ní najevo, že 70 % poskytovatelů na internetu nedodržuje stanovená pravidla. Většinou neposkytují spotřebitelům informace, na které mají podle zákonů nárok. Lidé tak až pozdě zjistí, že je osobní půjčka, kreditní karta nebo úvěr vyjde daleko dráž, než se zdálo.

Výsledky kontroly zveřejnila Evropská komise 10. ledna 2012. Kontrolní akce proběhla v září 2011 ve 29 zemích (27 členských státech EU, v Norsku a na Islandu). Příslušné dozorové orgány během ní zkontrolovaly celkem 562 webových stránek nabízejících půjčky spotřebitelům. Z nich bylo v souladu s evropskou legislativou pouze 30 %, tj. 169. Zbývajících 70 %, tj. 393 webových stránek, nějak pochybilo.

Mezi nejčastější právní vady patřily chybějící informace v reklamách na spotřebitelské úvěry (u 46 %), dále neuvedení klíčových informací o nabídce (u 43 %) a v neposlední řadě zavádějící prezentace nákladů (20 %). Přitom všechny uvedené informace jsou pro spotřebitele klíčové pro jeho rozhodnutí, s jakou společností úvěr uzavře. Záměrem je samozřejmě volba takového poskytovatele, který mu úvěr nabídne s co nejnižšími náklady.

Jaké budou další kroky a co bude podniknuto k nastolení rychlé nápravy? Příslušné vnitrostátní orgány budou nyní kontaktovat provozovatele dotčených webových stránek a budou vyžadovat odpovídající nápravu. K dispozici mají samozřejmě možnost uložení sankcí, jako jsou pokuty či dokonce příkaz ukončit provozování webových stránek.

Spotřebitelské úvěry a finanční služby obecně patří v pravidelných hodnoceních Komise mezi ty sektory, které si, pokud jde o dodržování spotřebitelských práv, tradičně nevedou příliš dobře. To byla ostatně jeden z důvodů, proč se na ně Komise zaměřila.

 

Další informace:

Foto: EK