SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nový informační systém posílí vnitřní trh

Kdy: 06.10.2011, Kde: Brusel

Unie jedná o změnách systému pro výměnu informací o vnitřním trhu.

Evropští občané a podniky každý den využívají příležitostí, které jim nabízí vnitřní trh Evropské unie. Aby právní předpisy, kterými se jednotný trh řídí, skutečně plnily svůj cíl, musejí správní orgány členských států účinně spolupracovat. Evropská komise za tímto účelem vytvořila systém pro výměnu informací o vnitřním trhu zvaný IMI.

Ve snaze tento systém dále zjednodušit a rozšířit jeho fungování na další oblasti představila Evropská komise koncem srpna 2011 nový návrh nařízení o správní spolupráci prostřednictvím IMI. Jeho cílem je další odstraňování jazykových i správních překážek vedoucí k podpoře různých oblastí právních předpisů pro vnitřní trh napříč členskými státy. Návrh právě začínají projednávat členské státy EU a Evropský parlament.

V České republice, pro níž je rozvoj a správné fungování vnitřního trhu dlouhodobou politickou prioritou, je systém IMI rozvinut ukázkovým způsobem. Proto také ČR vítá snahy Komise o jeho zjednodušení, rozšíření a stanovení jednoznačných společných pravidel týkajících se jeho řízení a používání. Jen tak budou všechny státy EU tento systém skutečně využívat.

Další informace:

Foto: EK