SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Patent EU se vydává na cestu posílené spolupráce

Kdy: 14.12.2010, Kde: Brusel

Výjimečný nástroj, který umožní spolupráci pouze části členských zemí, by Unie mohla použít teprve podruhé.

Evropská komise umožní části členských států EU, aby postupovali samostatně na cestě k unijnímu patentu. V úterý 14. prosince 2010 totiž předložila návrh rozhodnutí o povolení posílené spolupráce. Tím odpověděla na žádost 12 členských států, kteří chtějí tohoto výjimečného nástroje, posílené spolupráce, využít.

Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Litva, Lucembursko, Nizozemí, Polsko, Slovinsko, Švédsko a Spojené království – to jsou členské státy, které začátkem prosince zaslaly Evropské komisi formální žádost obsahující záměr pokračovat s projednáváním patentu EU mezi sebou, a to ve formě posílené spolupráce, a požádaly Komisi o předložení příslušných návrhů, které by vedly k aktivaci tohoto nástroje.

Spouštěcím mechanismem pro žádost těchto států byla nemožnost dohody v rámci sedmadvacítky k návrhu nařízení o překladech patentů EU. Návrh byl projednáván na několika Radách ministrů pro konkurenceschopnost za belgického předsednictví v Radě EU bez úspěšného konce. Šlo již o několikátý neúspěšný pokus o dosažení kompromisu směřujícímu k vytvoření jednotné patentové ochrany v EU za posledních 10 let.

Právní služba Rady ve svém písemném stanovisku potvrdila, že využití posílené spolupráce pro oblast patentu je v souladu se Smlouvami a zásadami vnitřního trhu.

Posílená spolupráce se má zatím vztahovat jen na některé prvky patentového balíčku – na návrh nařízení o patentu EU a návrh nařízení o překladech patentů EU. Tyto staronové návrhy (Komise potvrdila, že bude do značné míry vycházet ze svých původních textů) však budou předloženy až poté, co Rada s Evropským parlamentem posílenou spolupráci žádajících členských států schválí. Tento krok se očekává na Radě pro konkurenceschopnost v březnu 2011.

Pokud jde o patentové soudnictví, to je prozatím ponecháno stranou diskuze. Netrpělivě se očekává stanovisko lucemburského soudního dvora, které by mělo posoudit slučitelnost navrhovaného systému řešení sporů z patentů se Smlouvami.

Lze očekávat, že v následujících dnech a týdnech se k posílené spolupráci přidají i další členské státy. Rada pro konkurenceschopnost 10. prosince potvrdila, že většina členských států vidí v posílené spolupráci jediné východisko ze současné nepříznivé situace. Již 14. prosince se k dvanáctce iniciátorů připojilo Irsko.

Další informace:

Foto: EK