česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie chce propojit národní obchodní rejstříky

Kdy: 24.02.2011, Kde: Brusel

Návrh má pro firmy znamenat snazší podnikání přes hranice, nižší náklady a méně byrokracie.

Obchodní rejstříky sedmadvaceti zemí Evropské unie by již brzy mohly být elektronicky propojeny tak, aby informace z nich byly jednoduše přístupné před hranice. Navrhla to ve čtvrtek 24. února 2011 Evropská komise. Ta odhaduje, že snazší přeshraniční přístup k obchodním informacím může ušetřit celkem až 70 milionů eur ročně.

Návrh má několik cílů:

  1. zpřístupnit pravdivé a aktuální informace o společnostech v EU obchodním partnerům, spotřebitelům, ale také soudům a dalším státním orgánům;
  2. zajistit přímou komunikaci mezi obchodními rejstříky při přeshraničních aktivitách společností;
  3. snížit administrativní i finanční zátěž na straně podniků i třetích stran.

Základním úkolem všech obchodních rejstříků v EU je sběr a ukládání dat o společnostech (týkajících se právní formy společnosti, jejího sídla, kapitálu nebo orgánů) a zároveň zveřejnění těchto informací veřejnosti. Zatímco přístup k informacím o společnosti je snadný ve státě, kde je společnost zapsána, přístup ke stejným informacím z jiného členského státu bývá zpravidla problematický. Důvody jsou různé – od technických po jazykové.

Všechny členské státy Unie musejí mít již od roku 2007 obchodní rejstříky v elektronické podobě. Již existující právní nástroje požadují, aby se spolupráce obchodních rejstříků napříč EU stala součástí každodenního života. Spolupráce mezi obchodními rejstříky byla nicméně dosud dobrovolná. Toto řešení je samozřejmě nedostatečné k dosažení právní jistoty a ke zvýšení transparentnosti v rámci vnitřního trhu Unie.

K dosažení cílů návrhu Evropská komise upraví tři existující směrnice v oblasti práva společností, které obsahují ustanovení ke zveřejňování údajů v obchodních rejstřících  (směrnice 2009/101/ES týkající se zveřejňování informací o společnostech; směrnice 89/666/EHS týkající se poboček společností; směrnice 2005/56/ES o přeshraničních fúzích). Do budoucna se očekává také změna nařízení o evropské společnosti a evropské družstevní společnosti v souvislosti s úpravou spolupráce mezi rejstříky v případě přeshraničního přemístění sídla.

Další informace:

O právu obchodních společností si dozvíte více i v rozcestníku Stálého zastoupení ČR při EU věnovaném převážně podnikatelům.

Foto: Rada EU