SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

50 kroků na cestě ke skutečně jednotnému trhu EU

Kdy: 27.10.2010 - 28.02.2011, Kde: Brusel

Komise představila netrpělivě očekávaný Akt o jednotném trhu a zahájila veřejnou konzultaci.

Oživit ekonomiku Evropské unie a vytvořit nová pracovní místa. To je hlavním cílem takzvaného Aktu o jednotném trhu – souboru 50 opatření, který Evropská komise schválila ve středu 27. října 2010.

Komise jím reaguje na potřebu odstranit zbývající překážky na vnitřním trhu Evropské unie, která se stala ještě palčivější po dopadu finanční a ekonomické krize. Právě ta odhalila, jak Evropa potřebuje další účinná opatření na zvyšování prosperity a zaměstnanosti.

Vnitřní trh EU a jeho postupná tvorba je základním stavebním kamenem evropské integrace již téměř 60 let, tedy od počátku založení Evropských společenství v roce 1952, respektive 1957. Teoreticky bylo budování vnitřního trhu dokončeno v roce 1992, tedy téměř před dvaceti lety. Důležitost fungování vnitřního trhu ale prověřila právě ekonomická krize v posledních dvou letech.

Bez fungující vnitřního trhu by Evropská unie zvládala krizi mnohem složitěji. Na druhou stranu se ovšem jasně ukázalo, že vnitřní trh stále nefunguje tak, jak by měl. V rámci vnitřního trhu existuje celá řada překážek, které brání volnému pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu.

Veřejná konzultace

Přijetím Aktu o jednotném trhu zahajuje Evropská komise čtyřměsíční debatu o budoucnosti vnitřního trhu. Debata bude probíhat na národní a evropské úrovni, zapojeni do ní budou členské státy, evropský a národní parlamenty, podnikatelé a, co je především důležité, do debaty se může zapojit každý občan EU.

Hlavním zdrojem informací o Aktu pro vnitřní trh jsou specializované webové stránky Evropské komise ve všech oficiálních jazycích EU. Na těchto stránkách bude možné nalézt veškeré informace ohledně aktivit, které bude EK ve spojení s Aktem o jednotném trhu organizovat, dále tam bude možné nalézt dotazník určený přímo pro občany. Dotazník vyzve občany, aby označili ty iniciativy obsažené v Aktu o jednotném trhu, jež považují za  prioritní a které je třeba dle jejich názoru provést nejdříve.

Veřejná konzultace potrvá do 28. února 2011. Evropská komise pak sestaví konečný seznam kroků, které je třeba provést pro prohloubení vnitřního trhu. Cílem je tyto kroky učinit do konce roku 2012, tedy do 20. výročí vzniku vnitřního trhu.

Další informace:

Foto: EK