česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nová podoba trhu EU nabývá jasnější rysy

Kdy: 10.03.2011, Kde: Brusel

Skončila veřejná konzultace k budoucnosti jednotného unijního trhu. Z více než 840 respondentů bylo osm z ČR.

Čtyřměsíční veřejná konzultace k budoucnosti vnitřního trhu EU je u konce. Připomínkám veřejnosti se uzavřela 28. února 2011 a již ve čtvrtek 10. března o jejích výsledcích poprvé diskutovali ministři průmyslu EU.

Konzultace probíhala od 27. října 2010, kdy Evropská komise vydala první verzi Aktu o jednotném trhu (Single Market Act), tedy návrh 50 opatření pro znovunastartování vnitřního trhu. Nyní je Komise opět na tahu. I na základě této konzultace totiž v půlce dubna vydá užší seznam 10 až 12 prioritních opatření, která bude chtít prosadit v Radě EU a Evropském parlamentu nejpozději do konce roku 2012.

Z prvních výsledků veřejné konzultace vyplývá, že Komisi bylo zasláno celkem přes 840 reakcí. Do konzultace se zapojilo 248 jednotlivců a 189 nevládních organizací; ostatní respondenty tvořily odborové organizace, průmyslové svazy, společnosti či spotřebitelské organizace. Podle informací EK bylo z celkového počtu respondentů osm z České republiky – z toho tři organizace, čtyři jednotlivci a jeden státní orgán. To odpovídá méně než 1% všech respondentů.

Většina účastníků konzultace hodnotí Akt o jednotném trhu pozitivně. Mezi pět nejčastěji navrhovaných prioritních opatření patří konzultace a dialog s občanskou společností, sociální inovace, vnitřní trh služeb, dodržování základních sociálních práv a patent EU. Výsledek konzultací byl zřetelně ovlivněn značným zastoupením nevládních organizací, které deklarovaly své specifické zájmy: zatímco například. odborové organizace akcentovaly dodržování sociálních práv, průmyslové svazy považují za klíčová opatření patent EU a vnitřní trh služeb.

Řada účastníků veřejné konzultace označila za jedno z nejdůležitějších opatření pro lepší fungování vnitřního trhu vytvoření jednotného patentu EU. Důležitý krok k naplnění tohoto cíle učinili ministři průmyslu 10. března, kdy schválili posílenou spolupráci v oblasti jednotné patentové ochrany. Ministři se dále shodli, že Evropská komise by při výběru 10 až 12 prioritních opatření Aktu o jednotném trhu měla zohlednit především vliv těchto opatření na hospodářský růst a zaměstnanost.

Mezi priority vlády ČR pro budoucnost vnitřního trhu patří především digitální vnitřní trh, posun v oblasti práv duševního vlastnictví, podpora malých a středních podniků a sektor služeb.

Foto: EK