SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Členské státy chtějí podrobnější analýzu kroků v ochraně klimatu

Kdy: 11.06.2010, Kde: Lucemburk

Ministři dali Komisi za úkol doplnit analýzu dopadů případného navýšení závazku na redukci emisí.

Evropská komise musí rozšířit a dopracovat své sdělení o možnostech dalšího postupu v otázce snižování emisí skleníkových plynů, které vydala 26. května 2010. Vyzvali ji k tomu ministři životního prostředí, kteří se v pátek 11. června 2010 naposledy během španělského předsednictví sešli v Lucemburku na jednání Rady EU.

Ministři diskutovali zejména o možnosti navýšit unijní závazek na redukci emisí skleníkových plynů do roku 2020 o 30 % oproti úrovni roku 1990. V legislativě z roku 2008 je již zakotven závazek snížit emise o 20 %.

Ministři nyní vyzvali Komisi, aby své sdělení doplnila zejména o analýzy dopadu případného zvýšení závazku redukce emisí na jednotlivé členské státy, ale také na jednotlivé průmyslové sektory či politiky EU, kterými lze případného zvýšení cíle redukce emisí dosáhnout a jež Evropská komise identifikovala ve svém Sdělení.

V další části jednání upřeli ministři pozornost na shrnutí pokroku ve vyjednáváních nových legislativních předpisů – nařízení stanovující emisní limity CO2 z lehkých užitkových vozidel, revize směrnic pro nakládání s elektroopadem a nebezpečnými látkami v něm obsaženými, či nařízení pro uvádění biocidních přípravků na trh. Ve všech těchto předpisech dosáhlo španělské předsednictví významného pokroku ve formulaci společné pozice Rady. Projednávání těchto předpisů pak bude intenzivně pokračovat během belgického předsednictví, které na závěr Rady představilo svůj program na druhou polovinu roku 2010.

Ministři životního prostředí se k dalšímu, tentokrát neformálnímu zasedání sejdou už na začátku července 2010 v belgickém Gentu, kde se budou zabývat zejména problematikou udržitelného využití přírodních zdrojů.

Foto: EK