česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Energetické štítky povinně na spotřebičích i pneumatikách

Kdy: 07.12.2009, Kde: Brusel

Štítky, které jste měli možnost vidět na ledničkách i dalších domácích spotřebičích nově najdete i na výrobcích mimo domácnost. S energetickými štítky se tak budeme setkávat při nákupu takových výrobků jako jsou okno či pneumatiky, ale také při koupi či pronájmu bytu. Energetická náročnost budov i těchto výrobků bude přísně posuzována i v České republice. V Bruselu se na tom shodli unijní ministři pro energetiku.

Shoda ministrů nad návrhy energetické účinnosti, které mají pozitivní dopad na obyvatele v zemích EU je úspěchem především švédského předsednictví, které návrhy prosadilo.

Nový návrh evropské směrnice o energetické náročnosti budov má za cíl, aby energie v budovách byly užívány co nejefektivnějším způsobem. Evropská unie chce zlepšit stav existujících a nových budov prostřednictvím přísnějších energetických požadavků na budovy a tzv. Průkazů energetické náročnosti budov, které jsou obdobou štítků, které známe u bílé techniky. Systém Průkazů energetické náročnosti budov v EU sice již existuje, nový předpis však významně rozšiřuje jejich použití. Průkazy budou vydávány pro všechny nové, prodávané i pronajímané budovy a bytové jednotky. Od roku 2021 bude v Evropské unii navíc možné stavět pouze budovy s velmi nízkou potřebou energie.

V budoucnu mají být označeny energetickými štítky nejen klasické spotřebiče v domácnosti, jak to známe např. při nákupu pračky či ledničky, ale veškeré výrobky spojené se spotřebou energie. S energetickými štítky se tak budeme setkávat při nákupu i takových výrobků jako je např. okno. Energetické štítky mají pozitivní efekt pro spotřebitele, poskytují zákazníkovi užitečné a srovnatelné informace o energetické náročnosti výrobku, a tím přináší možnost při nákupu preferovat produkty, které mají nižší provozní náklady a umožňuji úspory. Toto výrazně přispěje k celkovým úsporám energie a sníží negativní dopady na životní prostředí.

Oba návrhy v oblasti energetické účinnosti musí ještě schváleny Evropským parlamentem.

Ministři pokročili i otázce zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu. Diskuse se zaměřila na mezinárodní aspekty v energetice, jako např. vztahy s Ruskem a Ukrajinou - s cílem zamezit možným budoucím krizím. Závěrem prezentovalo Španělsko své priority v energetické oblasti - v roce 2010 lze očekávat další důležitá rozhodnutí, které mají přispět k bezpečné, dostupné a konkurenceschopné energii pro všechny obyvatele Unie.