SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU pomůže chudým zemím v boji proti změnám klimatu

Kdy: 10.12.2009 - 11.12.2009, Kde: Brusel

Šéfové států a vlád se na summitu v Bruselu dohodli, že Evropská unie poskytne v příštích třech letech celkem přes sedm miliard eur na opatření související s bojem proti změnám klimatu.

Unijní příspěvek je ovšem vázán na úspěšná jednání klimatické konference v Kodani, která končí tento týden. Před jejím závěrem se v dánské metropoli ve čtvrtek večer lídři unijní sedmadvacítky sejdou neformálně znovu, aby sladili postup EU při vrcholících jednáních. Unie očekává, že podobným dílem přispějí chudým zemím i ostatní rozvinuté země světa, a že chudé země přijdou s jasnými plány, jak omezit své vlastní emise skleníkových plynů.

Česko, které na summitu zastupoval premiér Jan Fischer, přispěje do celkového příspěvku EU na roky 2010-12 částkou 12 milionů eur. Prostředky jsou již vyčleněny na rozvojovou pomoc související s klimatem a životním prostředím.

Klimatická změna nebyla jediným tématem Evropské rady, která se v Bruselu sešla ve čtvrtek a v pátek. Prezidenti a premiéři členských států EU probírali rovněž boj s pokračující hospodářskou krizí a novou strategii evropského hospodářství (tzv. strategie EU 2020), která po roce 2010 naváže na dosavadní Lisabonskou strategii pro růst a zaměstnanost.

Dalším tématem byly mimo jiné i institucionální záležitosti, zejména zavádění Lisabonské smlouvy v platnost. Před unijní lídry předstoupil nový stálý předseda Evropské rady Herman van Rompuy, aby je seznámil se svou představou fungování rady. Právě van Rompuy bude od příštího roku summity EU řídit.

Závěry Evropské rady najdete zde (formát PDF a DOC).

Foto: Rada Evropské unie