SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU se chce soustředit na udržitelné využití materiálů

Kdy: 11.07.2010 - 13.07.2010, Kde: Gent

Shodli se na tom ministři životního prostředí na neformálním zasedání v Gentu.

Nehospodárné nakládání s materiály ohrožuje dlouhodobou dostupnost přírodních zdrojů a má negativní dopady na kvalitu ovzduší, vody i půdy, a také na klima, biodiverzitu a lidské zdraví. Shodli se na tom ministři životního prostředí členských států EU, kteří se od 11. do 13. července 2010 sešli na neformálním zasedání v belgickém Gentu.

Právě využívání materiálů v Evropské unii bylo hlavním tématem témto neformální Rady, kterou uspořádalo belgické předsednictví v Radě EU. Ministři životního prostředí diskutovali zejména o strategii Evropské unie k udržitelnému využívání materiálů, která zahrnuje úsporu surovin, uchování přírodních zdrojů a snižování negativního dopadu využití materiálů na životní prostředí.

Ministři se shodli, že hospodárné nakládání s materiály a zastavení degradace životního prostředí musí být prioritou Evropské unie. Je proto třeba oddělit ekonomický růst a růst dopadů na životní prostředí. Evropská unie se musí soustředit také na úsporu materiálů během celého jejich životního cyklu, od odpovědné těžby surovin, ekologicky efektivní výroby a ecodesignu výrobků, až po odpovědné chování spotřebitelů a udržitelné nakládání s odpady.

Belgické předsednictví připraví z výsledku diskuse návrh závěrů Rady, které budou schváleny na formálním zasedání Rady pro životní prostředí v Bruselu 20. prosince 2010.

Další informace:

Foto: Wikimedia Commons

přílohy

Gent - Informal Envi 100713 - Presidency Summary 169 KB DOC (Word dokument) 14.7.2010