SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU zvažuje, jak dál snižovat emise skleníkových plynů

Kdy: 26.05.2010, Kde: Brusel

Snížení emisí o 20% bude podle Komise levnější, než se předpokládalo.

Evropskou unii čeká intenzivní diskuse, zda a za jakých podmínek by se měla odhodlat k vyššímu závazku redukce emisí skleníkových plynů. Zahájilo ji nové Sdělení, které Evropská komise zveřejnila ve středu 26. května 2010.

Snížení emisí skleníkových plynů v Evropské unii o 20 % do roku 2020 je již zakotveno v legislativě z roku 2008, stejně jako podmíněná možnost snížení až o 30 %, pokud se k Evropské unii připojí další rozvinuté země.

Evropská komise ve svém aktuálním dokumentu analyzuje výsledek jednání v Kodani v prosinci 2009 a Kodaňskou dohodu, jakož i náklady a přínosy případného třicetiprocentního závazku a vliv ekonomické krize na aktuální snížení emisí skleníkových plynů v EU.

Dle analýzy poklesly například náklady na dosažení 20 % snížení emisí skleníkových plynů z původně odhadovaných 70 miliard eur na aktuálně odhadovaných 48 miliard eur ročně. Dodatečné náklady snížení emisí skleníkových plynů v EU na 30 % by dle analýzy EK byly o 33 miliard eur (0,2 % HDP EU) vyšší než odhadované náklady na dosažení závazku 20 %.

Dokument Evropské komise se také podrobně zabývá cestami, kterými lze dodatečné snížení emisí skleníkových plynů zajistit, až už je to například omezení počtu povolenek v systému emisního obchodování (EU ETS), podpora zvyšování energetické účinnosti a využití moderních technologií, daňová opatření či úprava kohezní politiky EU.

Evropská komise chce předloženým sdělením zahájit mezi institucemi EU a členskými státy diskusi to tom, jak dále postupovat. První příležitost budou mít ministři členských států už na jednání Rady pro životní prostředí dne 11. června 2010 v Lucemburku. Tématem se budou zabývat také hlavy států a vlád EU na některém z nadcházejících summitů.

Další informace:

Foto: EK