SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři se shodli na strategii pro jednání o klimatu

Kdy: 10.10.2011, Kde: Lucemburk

Státy EU schválily mandát pro prosincovou konferenci v Durbanu.

Evropská unie se shodla na pozici, se kterou půjde do dalších jednání o ochraně klimatu. Strategii potvrdili ministři životního prostředí členských států v pondělí 10. října 2011 v Lucemburku na pravidelném jednání Rady pro životní prostředí.

Schválení mandátu pro prosincové jednání o nové mezinárodní smlouvě o ochraně klimatu bylo hlavním tématem Rady. Ministři diskutovali především otázku, jak se Evropská unie postaví k možnosti případného prodloužení platnosti Kjótského protokolu (přijetí tzv. druhého závazného období Kjótského protokolu). Evropská unie stále preferuje uzavření nové právně závazné smlouvy, prodloužení Kjótského protokolu připustí pouze v případě splnění určitých podmínek (např. zapojení dalších zemí, omezení jeho platnosti do roku 2020).

Příští, sedmnácté zasedání konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (COP 17) a sedmé zasedání smluvních stran Kjótského protokolu (CMP 7) se uskuteční ve dnech 29. listopadu – 10. prosince 2011 se v jihoafrickém Durbanu.

Ministři diskutovali i budoucnost politiky ochrany životního prostředí. Této problematice se věnovali v souvislosti s nadcházející Konferencí OSN o udržitelném rozvoji (Rio+20), která se uskuteční v červnu 2012 v Rio de Janeiro, dále možnou přípravou dalšího akčního plánu Evropské unie pro životní prostředí (platnost stávajícího 6. Akčního plánu pro životní prostředí vyprší v roce 2012), a také prezentací Cestovní mapy pro efektivní využití přírodních zdrojů, kterou Evropská komise zveřejnila na konci září 2011.   

Delegaci České republiky vedl na jednání ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Další informace:

Foto: EK