SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Země Unie přivítaly klimatickou dohodu

Kdy: 19.12.2011, Kde: Brusel

Poslední zasedání Rady EU v roce 2011 se věnovalo výsledkům klimatické konference v Durbanu.

Na posledním letošním zasedání Rady EU (formace pro životní prostředí) reagovali ministři jednotlivých zemí EU na výsledky letošních mezinárodních jednání o ochraně klimatu.

Ministři se shodli, že jednání smluvních stran Rámcové úmluvy o změně klimatu přineslo žádaný a očekávaný výsledek – dohodu o časovém plánu uzavření nové globální právně závazné dohody o ochraně klimatu. Nová dohoda by měla být uzavřena do roku 2015 a v platnost by měla vstoupit do roku 2020.

Ministři rovněž podpořili přijetí druhého závazného období Kjótského protokolu (platnost stávajícího závazného období vyprší v roce 2012), včetně jeho základních již dohodnutých parametrů (vykazování emisí z využití území, změny využití území a lesnictví – LULUCF, zavedení nových tržních mechanismů) a vyzvali k rychlému projednání a dohodě ke zbývajícím  otevřeným otázkám (konkrétní cíle redukce emisí, délka druhého závazného období, podmínky přenosu přebytku jednotek AAU z prvního závazného období Kjótského protokolu). Dohoda k těmto otázkám by měla být uzavřena v průběhu roku 2012.

Sedmnácté zasedání konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (COP 17) a sedmé zasedání smluvních stran Kjótského protokolu (CMP 7) se uskutečnilo ve dnech 29. listopadu – 10. prosince 2011 v jihoafrickém Durbanu, příští zasedání se uskuteční na konci roku 2012 v katarském Dohá.

Na jednání Rady pro životní prostředí ministři také diskutovali budoucnost ochrany biodiverzity v Evropské unii do roku 2020 a shodli nad dalšími kroky, které je třeba učinit k naplnění Cestovní mapy pro efektivní využití přírodních zdrojů.

Delegaci České republiky na zasedání Rady vedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

 

Další informace:

Foto: EK