SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Peníze z EU pomohou zlepšit ovzduší severní Moravy

Kdy: 23.11.2011, Kde: Brusel

Komise schválila podporu ve výši šesti miliard korun na zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji.

Obyvatelé severní Moravy mají naději, že se za pár let nebude opakovat vážná smogová situace, která region postihla v minulých týdnech. Do zvýšení kvality ovzduší v aglomeraci Moravskoslezského kraje, která je jednou z nejvíce znečištěných v Evropě a produkuje emise s dopadem až na území Polska, Slovenska a Rakouska, mají totiž mířit nové investice. Významnou částkou do nich přispěje Evropská unie ze svých fondů.

Podporu až do celkové výše šesti miliard korun schválila ve středu 23. listopadu 2011 Evropská komise. Ta dala zelenou opatření českého ministerstva životního prostředí. Jeho cílem je výrazně přispět k dosažení takové kvality ovzduší, která by neměla nepřijatelný dopad na lidské zdraví a životní prostředí.

Schválený program proto pobídne k dalším investicím omezujícím znečištění produkované například ocelárnami, vysokými pecemi a cementárnami. Zvláštní pozornost v rámci programu je věnována území Ostravy-města, Karviné a Frýdku-Místku.

Přímé granty do výše až 90 % způsobilých nákladů mohou do konce roku 2014 získat všichni znečišťovatelé bez ohledu na jejich velikost, situovaní v Moravskoslezském kraji a splňující předepsané podmínky. Značná výše možné podpory byla Komisí schválena s ohledem na skutečnost, že podporované projekty budou vybírány ve skutečném výběrovém řízení na základě transparentních a nediskriminačních kritérií zajišťujících nezbytný přínos pro životní prostředí.

Rozhodnutí EK bude zveřejněno na stránkách generálního ředitelství EK pro hospodářskou soutěž a v Úředním věstníku Evropské unie.

Foto: EK