SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unie vykročila na cestu ke klimatické konferenci v Mexiku

Kdy: 15.01.2010 - 17.01.2010, Kde: Sevilla, Španělsko

EU připraví plány pro další mezinárodní jednání o klimatu, shodli se na neformální Radě v Seville ministři životního prostředí.

Jak dál po Kodani? To bylo jedno z klíčových témat jednání neformální Rady pro životní prostředí, k němuž pozvalo své unijní protějšky španělské předsednictví v Radě EU. Česko na schůzce, která proběhla od 15. do 17. ledna 2010 v Seville, zastupoval ministr Jan Dusík.

Ministři se shodli na tom, že výsledek kodaňské konference rozhodně nenaplňuje původní očekávání a ambiciózní plány Evropské unie. Všechny členské země nicméně výstup konference v Kodani, takzvanou Kodaňskou dohodu, jednoznačně podpořily. Evropská unie a její členské státy se tedy v nejbližší době k této dohodě připojí.

Na Kodaňské dohodě bude Unie také stavět další strategii pro mezinárodní jednání, jejichž cílem bude hladké dosažení shody o nové závazné mezinárodní dohodě o ochraně klimatu na konferenci v Mexiku na konci roku 2010. Při hledání řešení problematiky ochrany klimatu v Evropské unii se ministři shodli na tom, že jedinou přijatelnou a efektivní cestou je urychlený přechod k nízkouhlíkové ekonomice a podpora technologického rozvoje.

Vedle aktuální ochrany klimatu ministři projednali také ochranu biodiverzity, která je méně viditelným, ale stejně významným problémem světové ochrany životního prostředí. Španělské předsednictví proto bude pracovat na strategii pro zastavení úbytku biodiverzity v Evropské unii. Návrh, jak zastavit úbytek biodiverzity na světové úrovni, by pak měla na podzim přinést konference v japonské Nagoyi.

Další informace o postupu EU v ochraně klimatu a o prioritách španělského předsednictví EU v oblasti životního prostředí naleznete v sekci Životní prostředí a klima.

Foto: COP15 Copenhagen 2009