SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zemědělství má pomoci „ozelenit“ ekonomiku

Kdy: 03.06.2012 - 05.06.2012, Kde: Horsens. Dánsko

Základem celosvětové udržitelnosti zemědělství musí být efektivní využívání zdrojů, zejména vody, půdy a energie. Shodli se na tom unijní ministři zemědělství.

Zemědělství je jedním z klíčových aktérů hospodářství. Poskytuje životně důležité potraviny a suroviny, ale zároveň spotřebovává omezené zdroje, kterými jsou voda a energie, a je vystaveno přímému působení klimatických změn. Základem jeho celosvětové udržitelnosti proto musí být efektivní využívání zdrojů, zejména vody, půdy a energie.

Shodli se na tom ministři zemědělství členských zemí Evropské unie, kteří se od 3. do 5. června 2012 sešli v dánském Horsens na neformálním zasedání. Tématem jednání byla role zemědělství v přechodu na „zelené“ hospodářství. Diskuse se účastnili i zástupci mezinárodních institucí a soukromého sektoru. Účastníci se shodli na tom, že evropské zemědělství má šanci sehrát klíčovou roli v zeleném hospodářství, pokud budou nalezeny efektivní nástroje a pokud se zapojí i mimoevropské země.

 Na okraj jednání dánské předsednictví v Radě EU představilo jako praktický příklad ekologickou farmu Barritskov, která se zaměřuje na monitorování bilance oxidu uhličitého na svém hospodářství a si klade za dlouhodobý cíl zdvojnásobit množství uhlíku uloženého v obhospodařované půdě.

Farma má rozlohu přes 600 hektarů a z toho polovinu tvoří lesní porosty. Na polovině vyčleněné zemědělským aktivitám je asi 50 hektarů orné půdy, využívané k produkci zeleniny, a 250 hektarů trvalých travních porostů, které slouží k produkci krmiva pro skot spolupracujících zemědělců. Farma je zároveň sídlem firmy Aarstidene, která se specializuje na dodávky ekologických potravin prostřednictvím systému „biobedýnek“.

Nyní je množství uhlíku ve svrchním metru profilu půdy odhadováno na 100 tisíc tun, zatímco v historicky dávných dobách před tisícem let to bylo asi 300 tisíc tun. Cílem farmy je dosáhnout 200 tisíc tun uhlíku v obhospodařované půdě během příštích sto let, a tím snížit množství CO2 v atmosféře.

Může se to zdát jako nepatrný cíl v porovnání s globálními výzvami projektovaný do relativně vzdálené budoucnosti. Přesto nelze farmě upřít pozitivní přístup k udržitelnému způsobu hospodaření a snahu o aktivní řešení aktuálních problémů v dlouhodobém horizontu, což může být bezpochyby inspirací pro ostatní.

Foto: EK