česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zajímavost: Stálé zastoupení střeží hlavy pánů z Bílé hory

Umělecká díla zdobí nejen oba paláce Ministerstva zahraničních věcí v Praze, ale prezentují českou kulturu také na diplomatických misích ve světě. Autoři, jejichž díla jsou trvale vystavena na Stálém zastoupení, se řadí mezi umělce zakázané totalitním režimem.

U vchodu do Stálého zastoupení jsou osazeny dvě sochy, jejichž autorem je Karel Nepraš. Jedná se o litinové hlavy ze skupiny, která střeží Lichtenštejnský palác na Malé Straně. Autor je vytvořil v roce 1993. Jejich odhalení v centru Prahy má kromě uměleckého i překvapivé historické zdůvodnění.

Někdy v letech 1622 až 23 se vlastníkem pražského paláce stal kníže Karel z Lichtenštejna, který palác užíval do roku 1627. Přezdívalo se mu krvavý místodržitel, protože byl pověřen potrestáním vůdců stavovského povstání po bitvě na Bílé hoře. Sedmadvacet českých pánů skončilo na popravčím lešení na Staroměstském náměstí. Dávnou minulost a jejich smutný osud, o němž bylo rozhodnuto v tomto paláci, připomíná 27 stylizovaných litinových hlav na patnících u obrubníku na chodníku před palácem.

Karel Nepraš (2. dubna 1932 – 5. dubna 2002) je proslulý český výtvarník. Při tvorbě často využíval kovové díly, vlastní odlitky a instalatérský materiál. V sedmdesátých a osmdesátých letech nesměl vystavovat. Po listopadu 1989 se stal znovu veřejně známým umělcem a v roce 1991 se stal profesorem pražské Akademie výtvarných umění. V roce 2002 mu bylo prezidentem Václavem Havlem posmrtně uděleno státní vyznamenání za vynikající umělecké výsledky.

Mezi další práce českých umělců patří i socha Olbrama Zoubka v přijímacích prostorách Stálého zastoupení .

V suterénu budovy před velkým sálem se nachází rozsáhlý gobelín Jiřího Sopka pojmenovaný „Transport“ o rozměrech 196 x 430 cm. Sopko je jednou z klíčových postav tzv. české grotesky.

Galerie


umelecka_dila_sz