SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Agentura pro Galileo se do Prahy postěhuje v létě

Kdy: 26.01.2012 - 27.01.2012, Kde: Praha

U příležitosti velké konference ke Galileu byla podepsána smlouva o hostování agentury GSA v Praze.

Za účasti předsedy české vlády Petra Nečase a místopředsedy EK Antonia Tajaniho podepsali 27. ledna 2012 ministr dopravy Pavel Dobeš a výkonný ředitel agentury pro Galileo (GSA) Carlo Des Dorides smlouvu stanovující podmínky pro hostování agentury a jejích zaměstnanců v Praze.

Členské státy EU rozhodly o trvalém umístění GSA v ČR na konci roku 2010. Od té doby probíhalo vyjednávání o konkrétních ustanoveních hostitelské smlouvy i přípravné práce související s budoucím sídlem agentury v Praze – Holešovicích. Tyto práce nyní naberou na intenzitě tak, aby bylo možné zorganizovat přesun GSA a zajistit její opětovné plné fungování od sklonku léta letošního roku.

Podpis hostitelské dohody se uskutečnil na okraj velké mezinárodní konference „Galileo Application Congress“, kterou pořádalo ve dnech 26. a 27. ledna Ministerstvo dopravy ve spolupráci s agenturou GSA za podpory ESA. Tento mezinárodní kongres byl koncipován jako setkání tvůrců evropské politiky a dalších aktérů v oblasti družicové navigace s odborníky a zástupci kosmického průmyslu z celé EU za účelem zhodnocení dosavadních výsledků evropských programů družicové navigace a vytvoření prostředí pro vývoj nových aplikací.

Galileo je evropským projektem satelitní navigace, který by měl pokrýt celou zeměkouli. V tomto smyslu představuje alternativu pro americký navigační systém GPS, bez nějž si již dnes řada řidičů nedokáže představit cestování. Využití systému Galileo však bude daleko širší - měl by poskytovat kromě lepšího pokrytí i více služeb v celé řadě oblastí a EU by z něj měla ekonomicky profitovat.

Další informace:

Foto: ESA