SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Alžírsko porušilo závazky v liberalizaci obchodu

Kdy: 01.01.2011, Kde: Brusel

Jednostranný krok Alžírska se dotkne evropských zemědělských vývozců.

Alžírsko, s odvoláním na vnitřní problémy, jednostranně porušilo Asociační dohodu s Evropskou unií. Od 1. ledna 2011 totiž neposkytuje vývozcům z EU, tedy i ČR, preferenční zacházení u 36 zemědělských položek celního sazebníku. Jde zejména o pomeranče, citróny, mandarinky, grepy, luštěniny, ječmen, nepražený slad, některé sýry či margaríny.

Evropská unie se ještě během prosince 2010 snažila nalézt přijatelné kompromisní řešení, jež by zabránilo jednostranně vyhlášeným alžírským ochranářským krokům, nicméně to se bohužel nepodařilo. Evropská komise a členské státy nyní vyhodnocují dopady těchto opatření a rozhodnou o příslušné reakci ze strany EU.

Podle prvních analýz, s ohledem na dosavadní objem vývozu zemědělského zboží ČR do Alžírska a k budoucím vývozním záměrům, nepředstavuje rozsah opatření alžírské strany pro Českou republiku závažný problém. Česko do Alžírska exportuje zejména průmyslové výrobky jako jsou strojírenské dodávky a celky pro výrobní závody, ocelové konstrukce a jejich části, lahve na stlačený plyn, ocelové sudy a barely, výpočetní technika, osobní automobily, hnojiva, chemikálie a keramika. ČR také pokračuje v tradiční spolupráci směřující k rozvoji alžírských podniků a tedy i jejich modernizaci a zvýšení konkurenční schopnosti.

Z obecného hlediska však ČR nemůže souhlasit s jednostrannými kroky jakékoli strany porušující ustanovení pravidel Asociační dohody mezi EU a třetí zemí.

Foto: EK