SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Autorská ochrana hudebníků bude o 20 let delší

Kdy: 12.09.2011, Kde: Brusel

Zpěváci a hudebníci budou v Evropě za své dílo dostávat odměny 70 let. Rozhodly o tom členské státy EU.

Velikání evropského hudebního průmyslu jako Paul McCartney nebo Cliff Richard a nahrávací společnosti uspěli ve své snaze prodloužit autorskou ochranu svých děl. Odměny totiž budou výkonným umělcům v oblasti hudebního průmyslu v EU vypláceny 70 let místo původních 50. Zaručuje to nová evropská směrnice, kterou v pondělí 12. září 2011 schválily členské státy EU i přes výhrady řady z nich, mj. České republiky.

Zásadní dopad má směrnice na řadu nahrávek, které vznikly v 60. letech. Na ně se již za pár let nemělo autorské právo vztahovat. Takto si však prodlouží svůj komerční život o dalších 20 let.

Příznivci návrhu argumentují, že řada hudebníků zahajuje svou kariéru přibližně ve 20 letech nebo dokonce dříve. Když pak skončí období, kdy jsou jim vypláceny odměny, je jim kolem 70 let. V souvislosti s prodlužováním života řada umělců pak v nejcitlivějším období svého života – ve stáří – na žádnou odměnu nemá nárok, přestože jsou jejich nahrávky dále oblíbené a využívané. Takto argumentoval například bývalý frontman skupiny The Who Roger Daltrey.

Návrh byl předložen Evropskou komisí již v roce 2008 a získal značnou publicitu ze strany umělců, hudebníků, hudebních producentů i kolektivních správců. Přes 38 000 umělců a hudebníků podepsalo petici žádající prodloužení ochrany. Mezi nimi se objevila řada známých osobností jako Mick Jagger, Charles Aznavour nebo Plácido Domingo.

Směrnice také obsahuje řadu doprovodných opatření, např. jednotný způsob výpočtu doby ochrany u hudebních děl s textem, která jsou výsledkem tvůrčí činnosti několika autorů; doplňkovou odměnu pro tzv. studiové hudebníky vybíranou kolektivními správci ve výši 20 % hrubých příjmů získaných výrobcem zvukové nahrávky a možnost výkonného umělce vypovědět smlouvu uzavřenou s výrobce zvukové nahrávky po uplynutí 50 let ochrany v případě, že výrobce tuto nahrávku sám dál komerčně nevyužívá.

Směrnice musí být implementována do národního práva do dvou let od zveřejnění v Úředním věstníku. Uvedení směrnice do praxe lze očekávat přibližně na podzim 2013.

Další informace:

Foto: EK