SZ ČR PŘI EVROPSKÉ UNII

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bill Gates pochválil EU za rozvojovou pomoc

Kdy: 24.01.2012, Kde: Brusel

Podle zakladatele Microsoftu si Evropská unie musí udržet roli největšího světového dárce rozvojové pomoci.

Podle Billa Gatese, jednoho z nejbohatších lidí světa, je zásadní, aby i v době finanční krize Evropská unie pokračovala ve vedoucí úloze největšího světového dárce rozvojové pomoci. To, jak se do rozvojové pomoci zapojí Evropa, totiž ovlivní všechny ostatní. Takový byl hlavní vzkaz poslancům Evropského parlamentu, ale také Evropské komisi a členským státům, který zakladatel společnosti Microsoft vyslal během veřejného slyšení Výboru pro rozvojovou spolupráci v Evropském parlamentu 24. ledna 2012.

Gates zdůraznil, že rozvojová spolupráce Evropské unie má obrovský dopad na světové zdraví a rozvoj. Místo toho, aby Evropská unie omezila finanční pomoc hladovějícím, nemocným HIV/AIDS nebo dětem, které potřebují vakcinace, měla by pokračovat a navazovat partnerství s nadacemi jako je např. Global Fund nebo Nadace Billa a Melindy Gatesových tak, aby se zvýšil dopad předchozích investic. Gates pochválil Evropskou unii také za transparentnost a novou iniciativu „Agendy pro změnu“, jež zaručí účinnější politiku rozvojové spolupráce s většími dopady a strategičtější přístup ke snižování chudoby včetně cílenějšího přidělování finančních prostředků.

Dvě oblasti, které si dle Gatese zaslouží největší pozornost, jsou vakcinace a zemědělství. Výsledky vakcinace jsou v poměru k jejich ceně takřka „zázračné“ a prokazují dramatické výsledky. Mnoho nemocí, mezi něž patří např. neštovice nebo dětská obrna, se podařilo zcela vymýtit nebo radikálně snížit. Zemědělství zase pomáhá komunitám k nezávislosti. Navíc výnosy ze sklizní umožňují rodičům investovat do vzdělání svých dětí. Přesto během posledního desetiletí nebylo zemědělství dostatečně podporováno. 

„Nová partnerství a pokračující inovace ve zdravotnictví a zemědělství jsou klíčem ke zvyšující se efektivitě pomoci a vytváření ekonomických příležitostí pro lidi žijící v chudobě,“ zdůraznil Gates a poradil Evropské unii, aby se zaměřila na nejchudší země a postupně omezovala pomoc středněpříjmovým zemím. Nejvíce peněz by pak měli dostávat země prokazující dobré vládnutí.

Čerstvě zvolený předseda Evropského parlamentu Martin Schulz souhlasil s Billem Gatesem, že Evropská unie má povinnost ukazovat solidaritu a přispět k mezinárodní pomoci, protože „naše dlouhodobá stabilita závisí na dlouhodobé stabilitě v ostatních oblastech světa“.

Text a foto: Isabelle Wahedová, SZEU

 

Další informace:

 

Tanzánie. Foto Isabelle Wahedová

Tanzánie